czwartek, maj 02, 2024
Follow Us
środa, 27 kwiecień 2016 00:00

Dni Holenderskie w Łazienkach Królewskich Wyróżniony

Napisane przez www.lazienki-krolewskie.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dni Holenderskie w Łazienkach Królewskich Fot.: Alicja Micuła

Muzeum i Ambasada Królestwa Niderlandów zapraszają na Dni Holenderskie w Łazienkach Królewskich - od 28 kwietnia do 1 maja 2016. Podczas Dni Holenderskich będzie można uczestniczyć w otwarciu Holenderskiego Ogrodu Kwiatowego przy Starej Oranżerii, obejrzeć wystawę „jednego obrazu" w Pałacu na Wyspie, wystawę plakatu holenderskiego w Galerii Plenerowej i wziąc udział w Pikniku Europejskim.

Malarstwo holenderskie i flamandzkie w Pałacu na Wyspie
Muzeum Łazienki Królewskie w ramach współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów zaprezentują w Pałacu na Wyspie dwa obrazy mistrzów ze zbiorów Muzeum Mauritshuis w Hadze. Od 29 kwietnia do 30 czerwca br. w Pałacu na Wyspie zwiedzający będą mogli obejrzeć obraz „Kwiaty w szklanym wazonie", pędzla Abrahama Mignona. Dzieło, powstałe około 1670 roku, przedstawia różnobarwne kwiaty, charakterystyczne dla malarstwa holenderskiego, odznacza się finezyjnym rysunkiem i mistrzowskim oddaniem faktur.

W drugiej odsłonie dzieł z Mauritshuis, od 1 lipca do 30 listopada br., w Królewskiej Galerii Obrazów w Pałacu na Wyspie, będzie prezentowane płótno Gonzalesa Coquesa, „Wnętrze galerii obrazów". Stanowi ono jedno z najsłynniejszych przykładów charakterystycznego dla Antwerpii, fascynującego gatunku przedstawień - kunstkamery.

Oba obrazy pochodzą z kolekcji Wilhelma V, księcia Oranje-Nassau (1746-1806) i namiestnika północnych Niderlandów, który kompletował ją niemal w tym samym czasie, co król Stanisław August własne zbiory. - Mecenasi sztuki tamtego okresu gromadzili dzieła tych samych twórców i o podobnej tematyce. Stąd pomysł na to, by zwrócić uwagę na uniwersalność kolekcji Stanisława Augusta, która nie różni się od zbiorów europejskich władców. Nasz XVIII wiek w pełni wpisuje się w ideę Oświecenia – mówi Izabela Zychowicz, dyrektor ds. muzealnych Łazienek Królewskich.

Holenderski Ogród Kwiatowy
Ideę wzbogacenia ogrodu kwiatowego przy Starej Oranżerii zainicjował król Holandii Wilhelm Aleksander podczas czerwcowej wizyty w Łazienkach Królewskich w 2014 r. W efekcie współpracy ogrodników powstał Holenderski Ogród Kwiatowy, zaprojektowany przez Nieka Roozena, architekta krajobrazu.
Ogród udało się zrealizować dzięki pomocy Ambasady Królestwa Niderlandów oraz firm holenderskich i polskich, które podarowały rośliny. To przykład wspaniałej polsko-holenderskiej współpracy podkreśla projektant Niek Roozen.
W Holenderskim Ogrodzie Kwiatowym, jak mówi Barbara Werner, Główny Ogrodnik Łazienek Królewskich, jest już kolorowo i wiosennie. - Na rabatach posadzono prawie 40 tys. roślin cebulowych. Są wśród nich tulipany, narcyzy, hiacynty, czosnki ozdobne i róże, a także nowe krzewy magnolii i wielkich rododendronów. Po 15 maja w ogrodzie pojawią się również, jak co roku, drzewka cytrusowe w donicach, które będą ustawione wzdłuż alejek – dodaje Główny Ogrodnik Łazienek Królewskich.
Otwarcie Holenderskiego Ogrodu Kwiatowego przy Starej Oranżerii zostało połączone z wernisażem wystawy jednego obrazu - „Kwiaty w szklanym wazonie". Zaplanowano je na 28 kwietnia - wtedy Ambasada Królestwa Niderlandów będzie świętować w Łazienkach Królewskich Dzień Króla.

Od 29 kwietnia Holenderski Ogród Kwiatowy przy Starej Oranżerii i wystawa obrazu „Kwiaty w szklanym wazonie" w Pałacu na Wyspie zostaną otwarte dla zwiedzających.

Piknik Europejski

Z okazji Prezydencji Królestwa Niderlandów w Radzie Unii Europejskiej oraz XII rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w Łazienkach Królewskich odbędzie się 1 maja Piknik Europejski. Dla gości Łazienek Królewskich przygotowano mnóstwo atrakcji: koncerty, przemarsze i parady orkiestr dętych, rodzinne gry i zabawy na świeżym powietrzu, animacje teatralne, występ chórów oraz pokazy jazdy konnej na Hipodromie.

Piknik Europejski oficjalnie rozpocznie się o godzinie 12 uroczystym koncertem w Amfiteatrze, podczas którego wystąpią: Orkiestra Wojskowa z Warszawy oraz Orkiestra Reprezentacyjna Policji.

Poza rodzinnymi zabawami, koncertami i pokazami jazdy konnej na gości będzie czekał również poczęstunek - pączki oraz napoje przygotowane przez sponsorów Pikniku.

„Connection" – wystawa korporacyjnych kolekcji sztuki z Niderlandów
Od 1 kwietnia do 3 maja br. w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich można oglądać zdjęcia dzieł z korporacyjnych kolekcji sztuki firm i instytucji holenderskich. Wystawa „Connection" powstała z inicjatywy Ambasady Królestwa Niderlandów i odbywa się w ramach prezydencji holenderskiej w Radzie Unii Europejskiej.
Wystawa „Connection" obejmuje różne wymiary relacji międzyludzkich oraz człowieka z naturą i jest nawiązaniem do tego, jak Niderlandy postrzegają swoją prezydencję w Unii Europejskiej (styczeń-czerwiec 2016 r.). Budowanie silniejszych relacji między obywatelami Unii Europejskiej jest jednym z trzech priorytetów, realizowanych w ramach holenderskiej prezydencji.

W Holandii działają dziesiątki firm i instytucji, które kolekcjonują sztukę. Budują w ten sposób spójny wizerunek firmy i tworzą przyjazną komunikację w środowisku pracy. Sztuka bowiem inspiruje, zachęca do refleksji i łączy instytucje ze „światem zewnętrznym". Gromadząc i pokazując swoje kolekcje, korporacje wcielają się w rolę mecenasów sztuki. Pomagają artystom i udostępniają ich prace szerokiej publiczności podkreśla Krzysztof Pastor, kurator wystawy, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego oraz choreograf Narodowego Baletu Holenderskiego.
Prace na wystawie w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich pochodzą z kolekcji 20 holenderskich firm, należących do holenderskiego Stowarzyszenia Kolekcji Korporacyjnych Sztuki (VBCN). Zrzesza ono już ponad 50 holenderskich firm i instytucji, które poza swoją działalnością statutową, kolekcjonują sztukę współczesną. Stowarzyszenie umożliwia kuratorom i doradcom, pracującym z kolekcjami korporacyjnymi, wymianę wiedzy i doświadczeń oraz współpracę z przedstawicielami biznesu, muzeami oraz artystami.

a