środa, maj 01, 2024
Follow Us
sobota, 05 marzec 2016 00:00

Nowy Świat w Ruchu Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowy Świat w Ruchu www.kopernik.org.pl

Nowy Świat w Ruchu to 80 interaktywnych eksponatów. Wystawa daje więcej możliwości różnorodnych eksperymentów i samodzielnego wyciągania wniosków. Eksponaty zachwycają precyzją. Jest to przestrzeń, w której każdy może dokonać odkrycia. Eksponaty pozwalają na poszukiwanie, badanie, niekiedy popełnianie błędów – a dzięki temu rzeczywiste doświadczenie praw rządzących światem. Ta wystawa pokazuje w jakim kierunku będzie rozwijać się Centrum.

Eksponaty na wystawie zostały pogrupowane w strefy tematyczne, co pozwala spojrzeć z różnych stron na podobne zjawiska, a także odnaleźć ich wspólne cechy w różnych kontekstach. Dzięki temu można lepiej zrozumieć sedno zagadnienia. Nasz umysł uczy się przez powtarzanie - dlatego ograniczona została liczba tematów, które porusza wystawa. Każde zjawisko można za to zbadać na wiele sposobów. Magnetyczna chmura, Najeżone ciecze i Magnetyczny most to eksponaty, które obrazują linie pola magnetycznego. Magnetyczna chmura pozwala na obserwację wzrokową i inspiruje do zadawania pytań. Najeżone ciecze dają możliwość nie tylko obserwacji, ale również kształtowania przestrzeni pola. Z kolei Magnetyczny most to okazja, aby fizycznie poczuć linie pola magnetycznego. Eksperymentując przy wszystkich tych eksponatach można płynnie połączyć wątki i zrozumieć zjawisko w sposób kompleksowy, tak trudny do osiągnięcia podczas przyswajania podręcznikowych definicji. Takie grupowanie eksponatów stopniowo będzie wprowadzone w przestrzeni wszystkich wystaw Kopernika.

W Nowym Świecie w Ruchu jest 7 stref tematycznych:

Prąd i magnetyzm
Fale i drgania
Żyroskopy i moment bezwładności
Płyny (ciecze i gazy)
Maszyny proste
Kosmos
Zjawiska chaotyczne

Wybrane eksponaty:

Magnetyczny most - Z magnesu i ogromnej liczby metalowych krążków można wyrzeźbić wiele zaskakujących kształtów. W pobliżu magnesu, krążki zachowują się jakby same były minimagnesami – przyciągają się wzajemnie, tworzą nitki i większe grupy.

Skacząca kulka - Mała kulka (wielkości groszku) spada z wysokości około 30 cm na stalową, lekko wklęsłą powierzchnię i odbija się od niej setki razy. Hipnotyczne podskakiwanie kulki jest zjawiskowe i fascynujące.

Chaotyczne wahadło - To wahadło wprawione w ruch, nigdy nie zachowa się dwa razy w taki sam sposób. Z pozoru wygląda dość prosto – kilka stalowych ramion, tworzących kształt litery „T". Jest jednak bardzo czułe i zupełnie nieprzewidywalne.

Obrotowy stolik - Obok obracającego się, metalowego stolika zgromadzone zostały kulki bilardowe, obręcze, krążki i pierścienie o różnych wielkościach i grubościach. Wszystkie te akcesoria dobrze się toczą po powierzchni. A jak zachowują się, gdy podłoże się obraca? To właśnie trzeba sprawdzić.

Powietrzna armata - Oto nowa wersja jednego z ulubionych eksponatów dawnej galerii Świat w Ruchu. Po uderzeniu w membranę, powstaje powietrzny wir o kształcie torusa (kółka, przypominającego napompowaną dętkę). Ulepszony eksponat łatwiej obsłużyć, a wystrzał jest o wiele bardziej spektakularny.

Nowy Świat w Ruchu to pierwsza wystawa stała, która zmieniła się po pięciu latach działalności Kopernika. Ta zmiana odzwierciedla kierunki, w których intensywnie rozwija się Centrum – tworzenie eksponatów, projektowanie interakcji i angażowanie w ten proces zwiedzających. Wystawy to sedno istnienia Centrum Nauki Kopernik. Nad tworzeniem ekspozycji pracuje sztab najlepszych specjalistów. Miesiącami myślą, budują, prototypują, sprawdzają i ulepszają eksponaty. Dbają o to, aby prezentowały zjawiska prawdziwe i jak najbardziej precyzyjne. Wymagające odkrycia i otwierające pole do własnych eksperymentów oraz wyciągania wniosków. Efekt tej pracy musi być bezpieczny, łatwy w obsłudze, prosty w naprawie, estetyczny, mieć zrozumiały opis. Nad budową jednego eksponatu pracuje kilkadziesiąt osób. Już w trakcie pracy eksponaty udostępniane są testowo zwiedzającym. Pozwala to obserwować, jak z nich korzystają, rozmawiać, poprawiać i ostatecznie stworzyć coś unikatowego. Docelowo, całe pierwsze piętro Centrum Nauki Kopernik zmieni się jedną, dużą przestrzeń eksperymentalną. Więcej na: http://www.kopernik.org.pl/.

a