sobota, czerwiec 12, 2021
Follow Us
sobota, 07 listopad 2015 00:00

Kosmicznie w planetarium Niebo Kopernika Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kosmicznie w planetarium Niebo Kopernika www.niebokopernika.pl

Nowa wystawa - Patrz: Ziemia - w planetarium Niebo Kopernika pozwala spojrzeć na naszą planetę oczami astronautów, poznać urządzenia pracujące dla nas na orbicie lub wystrzelić rakietę w Kosmos. Wystawa jest dostępna od 5 listopada. Wstęp wolny, niebiletowany.

Jak wygląda Ziemia, widziana z kosmosu? Astronauta Jean-François Clervoy powiedział: „Ten widok wywołuje łzy wzruszenia. Planeta robi ogromne wrażenie, jest przepiękna! Patrząc na nią, uświadamiamy sobie także, jak krucha jest nasza egzystencja na Ziemi". Tego wrażenia i emocji towarzyszących pobytowi w przestrzeni kosmicznej na pewno nie da się zastąpić niczym innym. Spojrzenie z dystansu pozwala jednak dostrzec więcej i ułatwia wzięcie odpowiedzialności za Ziemię i jej mieszkańców.

Wystawa Patrz: Ziemia to 20 eksponatów, ulokowanych na trzech piętrach planetarium. Całość podzielona jest na 2 części. Pierwsza dotyczy kosmicznych obserwacji i możliwości ich wykorzystania. Na wystawie można popatrzeć na Ziemię „oczami" różnych satelitów. W ten sposób sprawdza się stan atmosfery i oceanów, prognozuje pogodę, przewiduje potencjalne pożary lasów, czy ocenia aktualne stadium wegetacji roślin.

Druga część wystawy skupia się na technologiach wykorzystywanych do obserwacji Ziemi z kosmosu. Można tu odkryć tajniki działania systemu nawigacji satelitarnej GPS i dowiedzieć się, skąd kosmonauci biorą wodę i jak korzystają z kosmicznej toalety. Kilka eksponatów przybliża pracę osób pozyskujących i analizujących dane satelitarne.

Więcej na: http://www.niebokopernika.pl.

 

 

a