wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/18536.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/18536
wtorek, 19 sierpień 2014 09:49

Przegląd Filmów Misyjnych w kinie Praha Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jak wyglądają praca i codzienne życie polskich misjonarzy, będzie można zobaczyć w warszawskim kinie Praha od 25 do 27 sierpnia o godz. 18.30, podczas pierwszego Przeglądu Filmów Misyjnych. Będzie to jedyna okazja do zapoznania się z tymi tytułami na kinowym ekranie. Bilety tylko 7 złotych!

W ramach „I Przeglądu Filmów Misyjnych" będzie można zobaczyć dziewięć tytułów, których próżno szukać w repertuarach kin czy w telewizji. Dokumenty ukazują życie misjonarzy, którzy docierają z pomocą i swoją nauką do najdalszych zakątków Afryki i Ameryki Południowej.

Po projekcjach organizatorzy zapraszają na dyskusje z autorami filmów oraz zaproszonymi gośćmi: misjonarzami, przedstawicielami MSZ oraz organizacji pozarządowych zajmujących się niesieniem pomocy najbiedniejszym w Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

Program „I Przeglądu Filmów Misyjnych":

1. Najwięksi polscy misjonarze XX wieku

Dokta - Film opowiada o życiu i działalności polskiej lekarki w Ugandzie. Jest to życiowa auto retrospekcja dr Wandy Błeńskiej (ur. 30 października 1911 roku), która przez 43 lata leczyła chorych - głównie na trąd, w dwóch ośrodkach medycznych w Bulubie i Nyandze.

Misjonarz - To opowieść o Ojcu Marianie Żelazku, werbiście (30 I 1918 – 30 IV 2006), który całe swoje życie poświęcił ubogim w Indiach, w słynnym mieście hinduistów Puri w stanie Orissa. W roku 2006 nominowany był do pokojowej nagrody Nobla.

Kardynał w buszu - To film o kardynale Adamie Kozłowieckim (1 IV 1911 – 28 IX 2007), który przez ponad 50 lat pracował jako misjonarz w różnych miejscach i na różnych stanowiskach w Zambii. Kardynał opowiada ze swadą o swoim życiu i różnych przygodach jakie spotykały go na afrykańskiej ziemi.

2. W kraju papieża Franciszka

W argentyńskim Gran Chaco - Film, którego akcja zaczyna się w Buenos Aires a potem, po argentyńskich drogach i bezdrożach Gran Chaco przenosi się do wiejskiej misji Quimili. Proboszcz ks. Eugeniusz Milewicz przedstawia życie parafii, system dożywiania dzieci, szkoły wiejskie i życie biednych rodzin.

Wśród Kreolów, Metysów oraz Indian Wichi - Juan Jose Castelli to 30 tys. miasto gdzie pracuje polski misjonarz ks. Andrzej Kozioł. Przez 13 lat pracował w misji Tres Isletas gdzie opiekował się ludźmi starszymi, dla których zbudował dom pomocy. Uczestniczymy w procesji do figury Matki Boskiej przy bramie wjazdowej do miasta. Odwiedzamy wioskę Indian Wichi w argentyńskim buszu.

Z San Ignacio do Iguazu - W prowincji Misiones pracują polscy misjonarze ks. Jakub Radziwoński i ks. Artur Samsel. San Ignacio Mini to pozostałości zabudowy tzw. redukcji paragwajskich, które powstały dzięki jezuitom pomagającym przetrwać miejscowym Indianom. Było to bardzo imponujące przedsięwzięcie. Na granicy z Brazylią i Paragwajem zachwycają swoim pięknem niezwykłe wodospady Iguazu.

3. Afryka bez retuszu

Dzieci Afryki - Wstrząsający dokument o losie najmłodszych mieszkańców Czarnego Lądu. Ukazuje dramatyczne skutki głodu w Afryce, który dotyka przede wszystkim dzieci. Opowiada o losach "dzieci wojny", dzieci w obozach dla uchodźców, o zmuszanych do pracy, o dzieciach sierotach lub chorych na AIDS.

Siostry Pallotynki w Rwandzie i Kongo - Film o pracujących w tych krajach polskich pallotynkach. Posługują one między innymi na przedmieściach stolicy Rwandy, Kigali w Masaka oraz na Gikondo, w jednej z dzielnic miasta. Tutejszy szpital obejmuje swą opieką 70 tys. najuboższych mieszkańców stolicy. Dziennie przyjmowanych jest 180 – 250 pacjentów. Siostry prowadzą także szkoły i przedszkola. W odległości niespełna 80 km na południe od Kigali znajduje się miejscowość Ruhango. Tutaj działa kolejny ośrodek prowadzony przez zgromadzenie sióstr pallotynek. Centrum Zdrowia obejmuje opieką 3600 dzieci. Ważnym miejscem w Rwandzie jest Kibeho. Tu w roku 1981 roku w internacie szkoły średniej miały miejsce objawienia Matki Bożej. Pokazała się ona wielokrotnie trzem dziewczętom – uczennicom szkoły. Matka Boża przepowiedziała wtedy to, co stało się kilka lat później, a mianowicie wojnę i ludobójstwo.

Misje afrykańskie w czasie wojny - Republika Środkowoafrykańska to kraj dwa razy większy od Polski, a ma zaledwie 6 mln mieszkańców. Jest jednym z najbiedniejszych w Afryce. W dodatku w kraju tym panuje wojna domowa. Ludzie kryją się po lasach i w kościołach w obawie prze rabunkami i zabójstwami. W ostatnim czasie nawet kościoły nie dają gwarancji, gdyż rebelianci również i tam napadają na ludzi. Film, na tle ogólnej sytuacji, pokazuje olbrzymie zaangażowanie i determinację misjonarzy i misjonarek przybyłych z Polski.

Przegląd został objęty honorowym patronatem Biskupa Warszawsko-Praskiego w Warszawie, Abp. Henryka Hosera SAC. Kino nie prowadzi rezerwacji na I Przegląd Filmów Misyjnych.

{gallery}18536{/gallery}

25 sierpnia (poniedziałek), godz. 18.30 - Najwięksi polscy misjonarze XX wieku
Dokta
Misjonarz
Kardynał w buszu

26 sierpnia (wtorek), godz. 18.30 - W kraju papieża Franciszka
W argentyńskim Gran Chaco
Wśród Kreolów, Metysów oraz Indian Wichi
Z San Ignacio do Iguazu

27 sierpnia (środa), godz. 18.30 - Afryka bez retuszu
Dzieci Afryki
Siostry Pallotynki w Rwandzie i Kongo
Misje afrykańskie w czasie wojny.

„I Przegląd Filmów Misyjnych"
Kino Praha, Warszawa
25-27 sierpnia

http://www.kinopraha.pl

a