sobota, kwiecień 27, 2024
Follow Us
sobota, 18 maj 2013 09:26

Inauguracja Koncertów Chopinowskich Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Inauguracja Koncertów Chopinowskich www.lazienki-krolewskie.pl

Na wyjątkowy weekend do Łazienek Królewskich zaprasza Stołeczna Estrada. 18 maja będzie tam można posłuchać piosenek pochodzących z projektu „Nowa Warszawa", a 19 maja posłuchać muzyki Fryderyka Chopina w ogrodzie wokół pomnika kompozytora.

Wielka inauguracja Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich odbędzie się w niedzielę o godz. 12.

O godzinie 12.00 – recital chopinowski w wykonaniu pianistki ANNY MARII STAŃCZYK

Anna Maria Stańczyk studiowała pod kierunkiem prof. Maryli Zubelewicz-Bojar, Marii Poniatowskiej, Jana Ekiera i Bronisławy Kawalli oraz przez wiele lat u Louisa Kentnera, z którym później występowała wykonując utwory na dwa fortepiany.

Wstępowała w Europie, Azji oraz w Środkowej i Północnej Ameryce w znanych salach koncertowych, m.in. Filharmonii Narodowej w Warszawie, Van Lear Hall w Jerozolimie, Filharmonii w Odessie, St. Lawrence Centre w Toronto, w londyńskiej Wigmore Hall, Queen Elizabeth Hall i Purcell Room, oraz w nowojorskiej Carnegie Hall.

Otrzymała wiele nagród, w tym:
- Medal Franciszka Liszta przyznawany przez rząd węgierski,
- Nagrodę za Zasługi dla Kultury Polskiej Ministerstwa Kultury,
- Platynową Płytę od Polskich Nagrań za CD „Anna Maria Stańczyk Plays Liszt",
- Platynową Płytę od firmy Polskie Nagrania Edition za CD „24 Classic Hits".

W programie:
Scherzo b moll op.31
Nokturn Es dur op.9
4 Mazurki: F dur op.68, C dur op.24, g mol op. 24, B dur op.7
Ballada g moll op.23
Nokturn cis moll op.posm.
Polonez As dur op. 53

O godzinie 16.00 pod pomnikiem F. Chopina wystąpi JEAN MULLER (Luxemburg)

Jean Muller jest pianistą o niezwykłej artystycznej szczerości. Prasa specjalistyczna podkreśla zadziwiającą mieszankę autentyczności i oryginalności, sprawiającą czasem wrażenie, iż to sam kompozytor siedzi przy fortepianie. Mistrzostwo intelektualne, techniczne i emocjonalne pozwala Jeanowi Mullerowi wykonywać repertuar o niezwykle szerokim zakresie, przy jednoczesnym skupieniu się na Beethovenie, Chopinie i Liszcie, jego ulubionych kompozytorach. Ma na koncie wiele nagrań, cieszących się wyjątkowym uznaniem krytyków.
Jean Muller urodził się w Luksemburgu w 1979 roku. W wieku sześciu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie u Marie-José Hengesch w Conservatoire de Luxembourg. Już rok później dał pierwszy publiczny występ, premierowe wykonanie dzieła swojego rodaka, Alexandra Müllenbacha. W roku 1995, podczas studiów na Akademii Muzycznej w Rydze pod okiem Bikísa Teofílsa, podjął decyzję o poświęceniu życia muzyce. Do 2006 roku studiował w Europie – w Brukseli, Paryżu i Monachium – co pozwoliło mu poznać niezwykle różnorodne szkoły pianistyczne takich nauczycieli jak Jewgiennij Mogilewski, Gerhard Oppitz, Eugen Indjic czy wreszcie Michael Schäfer. Poza formalną strukturą szkolną decydujący wpływ na jego muzyczny rozwój miał jego ojciec i mentor, Gary Muller, profesor fortepianu w Conservatoire de Luxembourg. Edukację Jeana Mullera uzupełniły wskazówki od muzyków takich jak Anne Queffélec, Leon Fleischer, Janos Starker i Fou T'song.

Od 1994 r., Jean Muller został nagrodzony przynajmniej dwanaście razy na międzynarodowych konkursach, zdobywając m.in. przyznaną mu jednogłośnie pierwszą nagrodę w słynnym "Concours Francis Poulenc" we Francji. W 2007 r., Jego Wysokość Wielki Książę Henryk Luksemburski odznaczył go Cywilnym i Wojskowym Orderem Zasługi Adolfa de Nassau.
Jean Muller dał ponad 300 koncertów w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych, w największych salach koncertowych, takich jak Festival Bourglinster, Festival A*Devantgarde w Monachium, Festival Echternach, Festival de Saintes, KotorArt, Incontri pianistica di Cosenza czy PianoTexas. Występował solo z takimi orkiestrami, jak Bayerisches Staatsorchester, Heidelberger Sinfoniker, Münchner Symphoniker, Orchestre Philharmonique du Luxembourg (orkiestra symfoniczna luksemburskiej Filharmonii) i Les Solistes Européens Luxembourg, prowadzonej przez uznanych dyrygentów, wśród nich Frédéric Chaslin, Thomas Fey, Jack-Martin Händler, Zubin Mehta, Ludovic Morlot, Vasily Petrenko oraz Bramwell Tovey.

W programie:
Fryderyk Chopin (1810-1849)
Polonez fis-moll op. 44
Fantaisie-Impromptu cis-moll op.66
Barkarola Fis-dur op.60
Ballada g-moll op.23
2 Mazurki:
a-moll op.17 nr 4
C-dur op.68 nr 1
Walc Des-dur op.64 nr 1
Polonez As-dur op.53

Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
www.lazienki-krolewskie.pl

a