wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
niedziela, 21 październik 2012 06:10

Tusk zaproponował gorszy program

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Tusk zaproponował gorszy program www.sxc.hu

Założenia nowego programu Mieszkanie dla młodych pokazują, że na wsparcie będą mogły liczyć tylko osoby nabywające mieszkania od deweloperów. Nawet przy maksymalnych dopłatach nowy program będzie mniej atrakcyjny od Rodziny na swoim. Program ostatnio zaproponowany w expose premiera Tuska ma szansę wejść w życie w połowie 2013 lub w 2014 r.

Przeznaczony jest dla rodzin i singli do 35 roku życia. W przypadku małżeństw jeden ze współmałżonków nie może mieć ukończonych 35. lat. Osoby korzystające z dopłat nie mogą być posiadaczami innego mieszkania – musi być to ich pierwszy zakup nieruchomości. Dopłatami objęte będą tylko mieszkania z rynku pierwotnego, do 75 m kw., z tym, że dopłata będzie obowiązywać jedynie do 50 m kw. Podobnie jak w przypadku Rodziny na swoim, obowiązywać będzie także limit ceny m kw. (użyty będzie wskaźnik przeliczeniowy kosztu odtworzenia 1 mkw. pow. użytkowej budynków mieszkalnych ogłaszany przez wojewodów). Wskaźnik przeliczeniowy dla programu wynosi 1,0 – czyli w praktyce limity będą równoznaczne ze wskaźnikami odtworzenia.

W odróżnieniu od Rodziny na swoim program posiada wyraźny walor prorodzinny - zauważa Marcin Jańczuk z Metrohouse & Partnerzy. Podstawowa dopłata do kredytu (do wartości proporcjonalnej dla 50 mkw. mieszkania) wynosi 10 proc. Natomiast jeśli rodzina posiada już jedno dziecko będzie to 15 proc., a posiadanie trzeciego w ciągu pięciu lat od podpisania umowy kredytowej będzie się wiązać z kolejnymi pięcioma procentami dopłat. W sumie będzie możliwe uzyskanie 20 proc. dopłat do kredytu. Program najbardziej opłacać się więc będzie rodzinom z dzieckiem, które w bliskiej perspektywie czasowej myślą o kolejnym potomku. Nie przewidziano natomiast dopłat do domów – zarówno nabywanych od deweloperów, jak i budowanych metodą gospodarczą przez kredytobiorcę.

Ponadto projekt nowego programu zakłada, że na dopłaty będą mogli liczyć tylko nabywcy mieszkań od deweloperów. To jedno z głównych zastrzeżeń, które może budzić wątpliwości przy analizie założeń Mieszkania dla młodych. W naturalny sposób odcina się nabywców zainteresowanych rynkiem wtórnym od wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania. Tymczasem z danych BGK z pierwszego półrocza br. wynika, że 46 proc. kredytów udzielonych w ramach programu Rodzina na swoim dotyczy transakcji przeprowadzanych na rynku wtórnym.

{jumi [*9]}

a