środa, maj 01, 2024
Follow Us
poniedziałek, 15 październik 2012 10:33

Krótsze urlopy, elastyczne umowy o pracę

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Krótsze urlopy, elastyczne umowy o pracę www.sxc.hu

W obliczu coraz bardziej dramatycznej sytuacji na rynku pracy, pogłębiania się bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opublikował projekt nowego Kodeksu Pracy.

Wg ZPP nie pomogą żadne kosmetyczne działania i zmiany, a przede wszystkim różnego rodzaju „programy aktywizacji bezrobotnych” czy też „szkolenia”. W Polsce są trzy główne przyczyny bezrobocia i bez radykalnych zmian w tych obszarach sytuacja nie ulegnie żadnej zmianie: wysokie pozapłacowe koszty pracy; płaca minimalna; sztywne prawo pracy. Dlatego Związek Przedsiębiorców i Pracodawców podjął pracę nad nowym Kodeksem Pracy. Obecnie obowiązujący Kodeks Pracy został w stworzony w PRL i był przystosowany do realiów wielkich molochów przemysłowych, zatrudniających tysiące ludzi oraz do realiów ery przemysłowej, której już nie ma i do tzw. gospodarki socjalistycznej – przypomina ZPP. Zupełnie nie przystaje on do współczesnych realiów oraz do specyfiki małych i średnich firm, które w Polsce stanowią 99,8 proc. wszystkich funkcjonujących na rynku, zatrudniając ¾ Polaków i dając krajowi 67 proc. PKB.

Wg ZPP obecne sztywne prawo pracy jest jedną z podstawowych barier w zatrudnianiu pracowników, przede wszystkim młodych i bez doświadczenia. Kluczowe zmiany w prawie pracy wg projektu Kodeksu Pracy ZPP w stosunku do obecnie obowiązującego są następujące:

1. Wszystkie warunki zatrudnienia określa umowa - wynagrodzenie (niestety, pozostaje minimalne, bo te reguluje odrębna ustawa), czas pracy, rodzaj pracy itd.
2. Brak obowiązku uzasadniania wypowiedzeń.
3. Brak ograniczeń co do ilości i rodzaju umów.
4. Ogólny wymóg zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
5. Ogólny zapis dotyczący poszanowania praw pracownika (odpowiednie stosowanie przepisów kodeksu cywilnego w zakresie ochrony dóbr osobistych).
6. Praca od 15. roku życia.
7. Wypowiedzenie minimum dwutygodniowe, dłuższe może wynikać z umowy.
8. Brak ograniczeń co do złożenia wypowiedzenia w czasie choroby - decydują przepisy kodeksu cywilnego.
9. Subsydiarne stosowanie regulacji umowy zlecenia zgodnie z kodeksem cywilnym.
10. Urlop 15-dniowy, dłuższy może wynikać z umowy.
11. Brak uprawnień związanych z urodzeniem dziecka.
12. Uchylenie przepisów dotyczących pracy nakładczej.

{jumi [*9]}

a