wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
wtorek, 25 wrzesień 2012 06:29

Lider zrównoważonego rozwoju Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kierownictwo Ferrero Polska i Trane po wręczeniu nagrody. Kierownictwo Ferrero Polska i Trane po wręczeniu nagrody. Fot. arch.

Polski zakład produkcyjny jednego z czołowych producentów słodyczy na świecie otrzymał wyróżnienie Energy Efficiency Leader Award (nagrodę „Lider zrównoważonego rozwoju”).

Nagrodę – przyznaną w szczególności za wdrożenie konceptu wysoko wydajnych budynków – wręczył kierownictwu Ferrero Polska: Enrico Bottero, dyr. generalnemu firmy oraz Cezaremu Więcławowi, dyrektorowi zakładu w Belsku, Manlio Valdes, prezes Trane i Thermo King na region Europy, Bliskiego Wschodu, Indii i Afryki w Ingersoll Rand. W uroczystości wziął udział ambasador Włoch w Polsce, Riccardo Guariglia.

Ostatnie usprawnienia energetyczne zrealizowane w ośmiu obiektach na terenie zakładu w Belsku zostały opracowane zgodnie z globalnymi zobowiązaniami Ferrero w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Trane, wiodący światowy dostawca systemów i usług komfortu pomieszczeń, będący jednocześnie marką firmy Ingersoll Rand, przyznał Ferrero Polska nagrodę jako wyraz uznania dla osiągnięć i zaangażowania firmy w zwiększanie wydajności energetycznej i operacyjnej oraz działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. - Efektywne rozwiązania zastosowane w zakładzie w Belsku są przemyślane zarówno pod kątem środowiskowym, jak i finansowym, a ponadto ilustrują wagę, jaką Ferrero przywiązuje do kwestii wydajności energetycznej i operacyjnej oraz zrównoważonego rozwoju — powiedział dyr. Cezary Więcław.

Usprawnienia w zakładzie w Belsku to krok do osiągnięcia europejskich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, które zostały ustalone przez władze spółki. Zarząd Ferrero przewiduje, że do 2020 r. spełnione zostaną następujące cele w obszarze energii i zrównoważonego rozwoju: pozyskiwanie 30 proc. energii ze źródeł odnawialnych; zmniejszenie emisji CO2 o 40 proc. a zużycia wody o 20 proc.; wytwarzanie 100 proc. energii elektrycznej w elektrowniach kogeneracyjnych lub ze źródeł odnawialnych

Ferrero Polska realizuje globalne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju w ramach nowego projektu budowlanego, którego realizacja we współpracy z Trane rozpoczęła się w 2001 r. Od tego czasu spółka Ferrero Polska wykonała w obrębie ośmiu głównych budynków ponad 20 projektów, których celem było stworzenie przyjaznego dla środowiska, wydajnego energetycznie i operacyjnie oraz komfortowego otoczenia. Projekty te obejmowały:

1/ Halę produkcyjną numer 3 — w tym obiekcie o pow. 12 tys. mkw., Ferrero Polska zainstalowało całkowicie zintegrowany system chłodzenia pozwalający na precyzyjne sterowanie warunkami otoczenia, które mają kluczowe znaczenie dla procesu produkcji. Zastosowany system jest o ponad 40 proc. bardziej energooszczędny w porównaniu do tradycyjnego rozwiązania i pozwala na roczne oszczędności sięgające 130 tys. euro. Umożliwia utrzymanie wewnątrz hali temperatury 18 stopni Celsjusza oraz wilgotności na poziomie 55–60 proc. W ramach systemu wykorzystano centrale wentylacyjne z funkcją free-coolingu, technologię zmiennych przepływów, chłodzone wodą agregaty wody lodowej oraz wieże chłodnicze. Całość zarządzana jest przez system automatyki, który gwarantuje optymalizację energetyczną i operacyjną całego systemu.

2/ Magazyn surowców — w tym obiekcie o pow. 1500 mkw. istniała konieczność zainstalowania innowacyjnego systemu chłodzenia pozwalającego na efektywne, wydajne i precyzyjne sterowanie temperaturą oraz wilgotnością na całej przestrzeni budynku. Ferrero Polska zastosowało zintegrowany system chłodzenia, najnowsze dysze wentylacyjne dalekiego zasięgu współpracujące z centralami wentylacyjnymi oraz specjalne wentylatory przeciągowe. To innowacyjne rozwiązanie pozwala firmie na wykorzystanie całej powierzchni magazynowej obiektu oraz na precyzyjne sterowanie temperaturą wymaganą w jego obrębie.

3/ Powierzchnia biurowa — wysokowydajny system ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) zapewnia komfortowe środowisko pracy, spełniając standardy typowe dla budynków biurowych klasy A+. System oparto na klimakonwektorach wykorzystujących technologię zmiennych przepływów, wyposażonych w sterowniki cyfrowe serii ZN, które poprawiają komfort akustyczny i termiczny, pozwalając jednocześnie na zredukowanie kosztów energii o 20 proc. w porównaniu do standardowych klimakonwektorów. System automatyki budynków Tracer Summit umożliwia zdalne i scentralizowane sterowanie warunkami panującymi w obiekcie.

Zrealizowane projekty to istotny krok na drodze do tworzenia wysokowydajnych budynków, które są bezpieczne, komfortowe i wydajne. Spełniają one określone normy dotyczące zużycia energii i wody, niezawodności systemu i bezawaryjnego czasu działania, zgodności z zasadami ochrony środowiska oraz wygody i bezpieczeństwa użytkowników. Wysoko wydajne budynki ułatwiają właścicielom i użytkownikom realizację ich celów biznesowych dzięki wykorzystaniu standardów projektowych i operacyjnych, które są tworzone, oceniane i nieustannie aktualizowane z myślą o uzyskaniu pożądanych wyników w wyznaczonych ramach. W ostatnich latach Grupa Ferrero wzmocniła działania mające na celu poszanowanie środowiska naturalnego w procesie produkcyjnym i około produkcyjnym. W ramach Grupy powstała specjalna jednostka o nazwie „Energhe”, zajmująca się produkcją energii metodami ekologicznymi na własne potrzeby spółek z Grupy. Zgodnie z tą strategią, w fabryce Ferrero w Belsku Dużym k. Grójca podjęto działania w tym obszarze. Ich elementem są m.in. funkcjonujące w fabryce dwa systemy energii skojarzonej, silnik gazowy o mocy 1 MW oraz turbina gazowa o mocy 4,5 MW.

{jumi [*9]}

 

a