piątek, maj 03, 2024
Follow Us
piątek, 26 marzec 2010 19:25

"A-" dla Polski

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
"A-" dla Polski www.sxc.hu

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings (FR) utrzymała długoterminowy rating Polski dla zadłużenia w walucie zagranicznej (Issuer Default Rating, IDR) na poziomie „A-”, a w walucie krajowej na poziomie „A”. Według FR perspektywa ratingów długoterminowych jest stabilna.

{jumi [*4]}Jednocześnie agencja utrzymała krótkoterminowy rating dla zadłużenia w walucie zagranicznej na poziomie „F2”, a pułap krajowy na poziomie „AA-”. - Wiarygodność Polski jest wspierana przez odporność i elastyczność gospodarki, dzięki czemu Polska była jedynym krajem w Unii Europejskiej, który zanotował wzrost gospodarczy w 2009 roku - powiedział David Heslam, dyrektor w dziale europejskich rynków wschodzących Fitch Ratings. - Wiarygodna polityka pieniężna i płynny kurs walutowy oraz głęboki rynek długu rządowego pozwoliły rządowi na poluzowanie polityki i wsparcie wzrostu, co ochroniło gospodarkę przed negatywnymi konsekwencjami globalnego spowolnienia oraz finansowego szoku - dodał Heslam.

Fitch prognozuje, że zadłużenie państwa wzrośnie o 9,1 punktów procentowych w stosunku do 2008 i osiągnie poziom 56,3 proc. PKB na koniec roku 2011. Uwzględniając koszty reformy emerytalnej, która daje Polsce relatywnie dobrą pozycję wyjściową w porównaniu z innymi krajami Unii (aby sprostać kosztom związanym ze starzejącym się społeczeństwem), prognozuje się zadłużenie państwa na 47 proc. PKB w 2011 (wyłączając aktywa funduszy emerytalnych drugiego filara). Ponadto, stan finansów publicznych będzie nadal dobrze wypadał na tle wielu bogatszych i wyżej ocenianych członków UE. - Obecne ratingi Polski mają pewny zakres tolerancji dla czasowego zwiększenia deficytu budżetowego - stwierdził Heslam. - Jednak w średnim terminie polityka fiskalna musi zostać zaciśnięta, aby ustabilizować poziom zadłużenia państwa i zapobiec sytuacji, w której trendy dotyczące wskaźników zadłużenia staną się wyższe od tych dla państw z grupy porównawczej. Brak dalszych szczegółów dotyczących wiarygodnego programu konsolidacji finansów publicznych oraz brak wdrożenia takiego programu zwiększy negatywną presję na ratingi Polski.

 {jumi [*9]}

a