piątek, maj 03, 2024
Follow Us
czwartek, 25 marzec 2010 17:29

Przedsiębiorczość to nie przestępstwo

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Przedsiębiorczość to nie przestępstwo www.sxc.hu
W Polsce mają miejsce drastyczne przypadki kryminalizowania przez organa państwa, sporów przedsiębiorców z Urzędami Skarbowymi, mające znamiona przestępczych działań prokuratury wobec przedsiębiorców oraz nadużyć prawa przez urzędników rządowych wobec firm i prowadzących je obywateli - twierdzi Centrum im. A. Smitha (CAS).
{jumi [*4]}Zdaniem jego przedstawicieli sprawcy tych czynów pozostają całkowicie bezkarni, a kosztami ich działań, jak zwykle, obciążany jest polski podatnik. W ostatnim czasie mamy wysyp głośnych spraw, w których przedsiębiorców okrzyknięto kryminalistami i aresztowano w świetle kamer, a obecnie po wieloletnich procesach, polski podatnik musi płacić gigantyczne odszkodowania za bezprawne działania rządowych funkcjonariuszy. Niedawno oczyszczono ze wszelkich zarzutów Lecha Jeziornego i Pawła Reya, w głośniej sprawie „działania w zorganizowanej grupie przestępczej” w Krakowskich Zakładach Mięsnych. Doprowadzonej do bankructwa przez urzędników firmie JTT Computers sąd przyznał wielomilionowe odszkodowanie, potwierdzając, że jej działania były całkowicie zgodne z prawem - przypomina CAS. Jeszcze inny jest przypadek Andrzeja Długosza – aresztowanego przed laty na podstawie wysoce wątpliwych przesłanek, który od czterech lat nie może doprosić się procesu i oczyścić się z zarzutów. Niewypełnianie przez państwo jednej ze swoich podstawowych funkcji – szybkiego rozstrzygania sporów i spraw przez wymiar sprawiedliwości – skutkuje tym, że wielu oskarżonych przedsiębiorców, żyje przez wiele lat z piętnem „kryminalisty” i nie może normalnie funkcjonować.

W związku z powyższym CAS postanowiło skierować list otwarty do przewodniczących klubów parlamentarnych wszystkich partii w Sejmie z prośbą o podjęcie wysiłków w celu wyeliminowania z naszego kraju tego typu patologicznych praktyk. Centrum wnosi m.in. o:

·          wprowadzenie niezbędnych zapisów ustawowych, które uniemożliwią kryminalizację spraw skarbowych i karno-skarbowych oraz wszelkich sporów gospodarczych;

·          respektowanie praw człowieka w stosunku do przedsiębiorców – w tym przede wszystkim, przysługującej każdemu obywatelowi, zasadzie domniemania niewinności;

·          likwidację „aresztów wydobywczych” – jeśli prokurator nie posiada dowodów, podejrzany nie powinien trafiać do więzienia;

·          przeprowadzenie zmian w procedurze sądowej, które zapewnią obywatelom zapisane w konstytucji i masowo nieprzestrzeganie, prawo do szybkiego procesu.

Według CAS polski rząd nie może stosować praktyk totalitarnych. „Konstytucja RP gwarantuje obywatelom (w tym przedsiębiorcom) większość praw, których się domagamy. Nie jest jednak ona przestrzegana w praktyce. Dlatego konieczne jest zapisanie tych praw również w aktach niższego rzędu oraz nadzór rządu i egzekwowanie ich w codziennej administracji w kraju - apeluje CAS.

{jumi [*9]}

a