niedziela, maj 12, 2024
Follow Us
piątek, 27 lipiec 2012 10:33

Prohibicja na stacjach podroży paliwa

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prohibicja na stacjach podroży paliwa www.sxc.hu

 

Polska Izba Paliw Płynnych (PIPP) z niepokojem śledzi prace Senatu nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Projekt zakazuje sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych.

Podstawową wątpliwość wzbudza fakt, że przygotowany projekt nowelizacji ustawy nie został skonsultowany z środowiskami skupiającymi przedsiębiorców branży paliwowej, takimi jak: PIPP czy też Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego. Proponowana nowelizacja bezpośrednio dotyczy przedsiębiorców prowadzących stacje paliw i zasadne wydaje się uwzględnienie ich opinii i argumentów w procesie podejmowania decyzji o skierowaniu propozycji pod obrady Sejmu. Kwestią zasadniczą, na którą PIPP zwraca uwagę, jest niekonstytucyjność proponowanego rozwiązania. Zgodnie z art. 20 Konstytucji RP społeczna gospodarka rynkowa stanowi podstawę ustroju gospodarczego RP. Ograniczenie tak wyrażonej zasady wolności działalności gospodarczej dopuszczalne jest tylko w drodze ustawy i tylko ze względu na ważny interes publiczny (art. 22 Konstytucji RP). Pobieżna ocena spełnienia przesłanek art. 22 Konstytucji RP wydaje się wskazywać, iż proponowana nowelizacja jest jak najbardziej dopuszczalna. W ocenie PIPP bezdyskusyjne pozostaje, że ograniczanie spożywania alkoholu przez społeczeństwo stanowi ważny interes publiczny. Główny problem sprowadza się jednak do niekonstytucyjnej próby legalizacji ustawowych ograniczeń wyłącznie do jednej z grup przedsiębiorców, nie zaś wprowadzenia ograniczenia natury ogólnej – odnoszącego się (w celu realizacji ważnego interesu publicznego) do wszystkich podmiotów zajmujących się sprzedażą alkoholu.

W opinii PIPP propozycja nowelizacji ustawy narusza zasady swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Wyłączenie możliwości sprzedaży alkoholu na stacjach paliw nie tylko nie przyniesie oczekiwanych skutków w postaci zmniejszenia ilości kierowców prowadzących pojazdy mechaniczne pod wpływem alkoholu, ale również doprowadzi do poszerzania się szarej strefy dystrybuującej alkohol nieznanego pochodzenia, nieoznaczony znakami akcyzy. Skutki nielegalnego handlu alkoholem będą dotyczyły zarówno uszczupleń wynikających z niepłaconych podatków, jak i również kosztów leczenia osób, którym zostanie sprzedany skażony alkohol.

Obecna sytuacja przedsiębiorców prowadzących stacje paliw jest niezwykle trudna i wynika z nieuzasadnionej polityki cenowej stosowanej przez duże koncerny paliwowe, naruszające w opinii PIPP zasady konkurencji. W tej sytuacji środowisko branży paliwowej, zachęcane przez premiera do obniżania cen paliw i przerzucenia marży zysku na produkty pozapaliwowe, do których należą również produkty alkoholowe, stawiane jest w sytuacji bez wyjścia – z jednej strony żąda się obniżania cen paliw, a z drugiej ogranicza możliwość sprzedaży produktów pozapaliwowych. Obecnie tylko dla zapewnienia pokrycia kosztów stałych funkcjonowania stacji paliw niezbędna jest marża w wysokości ponad 30 gr na jeden litr paliwa. Niestety, w ostatnich kilkunastu miesiącach waha się ona średnio w przedziale 7-20 gr.

Dodatkowo bardzo wiele stacji paliwowych, usytuowanych w różnych mikrorynkach, jest obiektami, które dla określonej społeczności są jedynymi gdzie jest paliwo i sklep. Dla tych stacji ograniczenia dla określonych produktów i usług mogą doprowadzić do ich zamknięcia.

Polska Izba Paliw Płynnych podkreśla, że inicjatywa nowelizacji ww. ustawy, nosząca cechy niekonstytucyjnej, nie wzmocni działań ograniczających sprzedaż alkoholu w Polsce, lecz doprowadzi branżę paliwową do bardzo poważnych problemów, zmuszając ją do poszukiwania pokrycia kosztów stałych w wyższej cenie paliwa - twierdzi PIPP.

{jumi [*9]}

 

a