czwartek, maj 02, 2024
Follow Us
piątek, 09 grudzień 2011 11:30

Prawa człowieka na wielkim ekranie

Napisane przez m.b./mat.pras
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka trwa w Warszawie.

To 11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. To. W ciągu 10 dni festiwalowa publiczność obejrzy blisko 90 filmów z całego świata, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Projekcje festiwalowe odbywać się będą w CSW Zamek Ujazdowski, kinie Muranów, kinie Kultura oraz w Starej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
Laureatem tegorocznej nagrody im. Marka Nowickiego, przyznawanej dokumentalistom za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie, jest chiński reżyser Zhao Liang - twórca takich dokumentów jak Zbrodnia i kara (Crimeand Punishment) czy Petenci (Petition) - film dziesięciolecia festiwalu WATCH DOCS. Obecności Zhao Lianga w Polsce będzie towarzyszyła retrospektywa reżysera.
W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zobaczymy najlepsze światowe dokumenty dotyczące szeroko pojętej problematyki praw człowieka, wyprodukowane w latach 2010 – 2011. O zwycięstwo walczyć będzie 19 filmów wybranych spośród 1200 zgłoszeń z całego świata. Wśród nich: nagrodzony na festiwalu Sundance amerykański obraz Pokuta Generała Golasa (Redemption Of General Butt Naked) ukazujący drogę do nawrócenia przywódcy liberyjskich rebeliantów, znakomity Pałac pod orłami (Palazzo delle Aquile) – Grand Prix tegorocznego festiwalu Cinéma du Réel oraz Spójrzcie nam w oczy (Women are heros), będący zapisem działań jednego z najsłynniejszych twórców street-artu.
Na tegoroczny program filmowy festiwalu składają się również 4 repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć, czyli przegląd dokumentów dotyczących wydarzeń, postaci i tematów znajdujących się obecnie w centrum uwagi obrońców praw człowieka, w tym m.in. wyróżniany na festiwalu IDFA Nie chcecie prawdy (You don't like the truth- four days inside Guantanamo); Zbliżenia - w tym roku skoncentrowane na świecie arabskim, a wśród nich dokumentujący tunezyjską rewolucję Koniec strachu (No more fear), którego premiera odbyła się podczas tegorocznego Cannes, Dyskretny urok propagandy – tu zobaczymy wojenne filmy propagandowe krajów byłej Jugosławii oraz Nowe filmy polskie – najciekawsze polskie dokumenty społeczne ostatniego sezonu. W sekcji tej pokazany zostanie m.in. Droga na drugą stronę Ancy Damian oraz Kołysanka z Phnom Penh w reżyserii Pawła Kloca.
Po raz drugi w historii WATCH DOCS około 13 festiwalowych filmów, w tym m.in. konkursowe dokumenty Portret rodzinny w czerni i bieli i Nasza szkoła, zostanie pokazanych w Internecie. Recenzje dokumentów, które trafią do sieci, przygotowało kilkanaście osób ze świata kultury i sztuki, wśród nich Katarzyna Kozyra, Dorota Masłowska, Koji Kamoji i Ewa Wójciak z Teatru Ósmego Dnia. Filmy będzie można oglądać za darmo przez cały czas trwania festiwalu jak i po jego zakończeniu.
Podobnie jak w latach ubiegłych festiwalowa publiczność będzie miała szansę uczestniczyć w spotkaniach z twórcami prezentowanych na WATCH DOCS filmów oraz ekspertami w dziedzinie praw człowieka. Dla osób słabo widzących i niewidomych zorganizowane zostaną pokazy z audiodeskrypcją, a dla osób niedosłyszących przygotowane zostaną specjalne napisy.
Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące WATCH DOCS jest bezpłatny. Po zakończeniu festiwalu w Warszawie, WATCH DOCS rusza w Polsce – w 2012 jego objazdowa odsłona zawita do 40 polskich miast.
Informacje na www.watchdocs.pl
{jumi [*7]}

a