wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
czwartek, 13 październik 2011 11:12

4,3 mld euro na magazyny w Europie

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
4,3 mld euro na magazyny w Europie www.sxc.hu

Pierwsza połowa br. przyniosła zaledwie 3 proc. wzrost (o wartości 4,3 mld euro) wielkości transakcji inwestycyjnych, których przedmiotem były nieruchomości przemysłowe i logistyczne – wynika z najnowszego opracowania Jones Lang LaSalle.

Czynniki takie jak destabilizacja gospodarcza w Europie i niska dostępność produktów inwestycyjnych na sprzedaż przesądziły o stagnacji w przepływach kapitałowych, których przedmiotem byłyby nieruchomości magazynowe. 80 proc. wolumenu transakcji z 1 poł. br. (tj. 3,5 mld euro) przypadło na nieruchomości zlokalizowane w Europie Zachodniej. Potwierdziło to preferencję inwestorów do lokowania kapitału na dojrzałych rynkach europejskich. Pomimo to, wartość transakcji w Europie Zachodniej była niższa o 7 proc. porównując do analogicznego okresu w ub.r. Ponadto silne spadki zanotowano na tak prężnych rynkach jak niemiecki (-32 proc.) czy brytyjski (-24 proc.), a także norweski (-9 proc.). Również wysoki, 40 proc. spadek wartości transakcji nastąpił w Europie Południowej, jednak tutaj na skutek zawirowań gospodarczych sytuacja jest znacznie trudniejsza i rokowania na przyszłość – gorsze. Znacznie lepsze wyniki zanotowano w Europie Środkowo-Wschodniej. Choć wartościowo transakcje w tym obszarze Europy (wyłączając Rosję) oscylują znacznie poniżej np. Europy Zachodniej, to procentowo wartość zawartych transakcji wzrosła o 82 proc. w porównaniu do 1 poł. 2010 r. Co ciekawe, w tym samym czasie wolumen inwestycji w Rosji wzrósł ośmiokrotnie. Wg Chrisa Staveley’a z Jones Lang LaSalle - mimo obiecującego początku 2011 r., niestabilna sytuacja gospodarcza wyraźnie zahamowała transakcje europejskiego sektora magazynowego. Podczas gdy rynek inwestycyjny Niemiec i części Europy Środkowo-Wschodniej pozostaje odporny na rynkową dekoniunkturę, niepewne prognozy gospodarcze oraz ograniczona liczba produktów inwestycyjnych mogą ograniczyć wolumen transakcji w drugiej połowie roku.

Drugi kwartał 2011 r. był szóstym z kolei kwartałem, który upłynął pod znakiem wzmożonej aktywności po stronie najemców. Całkowity wolumen powierzchni wynajętej w pierwszej połowie roku wyniósł 8 mln mkw. Wynik ten można przypisać stabilnemu wzrostowi zarejestrowanemu w Polsce i Rosji.

{jumi [*9]}

 

a