czwartek, czerwiec 20, 2024
Follow Us
sobota, 30 lipiec 2011 15:30

Wolno przybywa nowych mieszkań

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wolno przybywa nowych mieszkań www.sxc.hu

Po polepszeniu w maju, czerwiec znów przyniósł gorsze informacje o liczbie mieszkań oddanych do użytkowania. Polepszyły się natomiast dane o nowo rozpoczynanych inwestycjach - twierdzi Bartosz Turek z Home Broker.

{jumi [*4]}W czerwcu deweloperzy otrzymali pozwolenia na budowę 8,2 tys. lokali. Jest to o 75 proc. lepszy wynik niż w analogicznym okresie przed rokiem. Budownictwo mieszkaniowe w czerwcu br., w porównaniu do szóstego miesiąca 2010 roku, odznaczało się polepszeniem aktywności w obszarze liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto lub na które wydano pozwolenia. Pogorszyły się za to wyniki w zakresie liczby mieszkań oddanych do użytkowania. Korekta sięgnęła tu 3,7 proc. - porównując czerwiec tego i zeszłego roku. Czerwiec br., względem analogicznego okresu przed rokiem, przyniósł 3,7-procentowy spadek liczby mieszkań oddawanych do użytkowania. Było ich w tym miesiącu 9,6 tys. Po pozytywnym wyniku maja, kiedy to był obserwowany 2-proc. wzrost, bieżący odczyt może rozczarowywać. Trzeba jednak pamiętać, że w ostatnim półroczu liczba mieszkań oddawanych do użytkowania spadła o 13,1 proc.

W czerwcu deweloperzy zaczęli budować 4946 nowych mieszkań. Powrócić więc mogą obawy o niebezpieczeństwie nadpodaży na rynku pierwotnym. W obliczu ograniczenia od nowego roku dostępu do kredytów walutowych oraz przykręcenia kurka z pieniędzmi w programie „Rodzina na swoim” wydaje się jednak, że deweloperzy w kolejnych miesiącach studzić będą dynamikę wzrostu liczby rozpoczynanych budów.

Bartosz Turek, analityk rynku nieruchomości Home Broker

{jumi [*9]}

a