- Z badań wynika, że 13 milionów nie posiada elementarnych umiejętności korzystania z treści i usług Internetu oraz podstawowej wiedzy o wykorzystaniu teleinformatyki w codziennym życiu i pracy. Skutkiem tego braku - w świecie gospodarki wiedzy – jest ograniczenie szans rozwojowych Polski i jej mieszkańców, ich zdolności do konkurencji w wymiarze globalnym. Tę cywilizacyjną barierę możemy pokonać – wszystkie narzędzia mamy we własnych rękach i... głowach – mówi Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia „Miasta w Internecie", pomysłodawca akcji.
Inicjatywę zapoczątkowała w czerwcu 2010r. grupa ogólnopolskich organizacji pozarządowych oraz koalicji programowych, które podpisały memoriał w sprawie Programu. Wśród sygnatariuszy znalazły się także następujące organizacje:
1. Polskie Towarzystwo Informatyczne
2. Fundacja Wspomagania Wsi
3. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji
4. Koalicja na rzecz Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
5. Stowarzyszenie Elektryków Polskich
6. Federacja Inicjatyw Oświatowych
7. Stowarzyszenie Praktyków Zarządzania Wiedzą
8. Komisja Business Centre Club ds. Informatyki, Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego
9. Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania
10. Koalicja na rzecz Otwartych Standardów
Jesienią 2010r. wsparcia Programowi udzielili wybitni przedstawiciele polskiego życia naukowego, społecznego oraz publicznego: prof. Danuta Hübner – Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego Parlamentu Europejskiego, b. Komisarz Komisji Europejskiej ds. polityki regionalnej, dr Włodzimierz Cimoszewicz - b. premier RP, prof. Michał Kleiber - prezes Polskiej Akademii Nauk, pierwszy minister ds. informatyzacji oraz Jerzy Koźmiński - prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, b. ambasador RP w USA. Osoby te sygnowały apel do władz publicznych i podjęły się roli Ambasadorów Programu.
Zdaniem organizacji popierających Program oraz jego Ambasadorów, realizacja Programu winna być priorytetem władz publicznych w latach 2010-2015.
Organizatorzy kampanii apelują do osób prywatnych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, samorządowców, twórców kultury, naukowców i wszystkich podzielających pogląd o potrzebie podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych o udzielenie poparcia Programowi na jego stronie w serwisie społecznościowym Facebook www.facebook.pl/polskacyfrowa lub przesłanie maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
W ramach akcji ukazały się pierwsze spoty na YouTube z udziałem prof. Michała Kleibera i dr Włodzimierza Cimoszewicza - Ambasadorów Programu:
http://www.youtube.com/watch?v=5RgD-ah1cZ0
http://www.youtube.com/watch?v=BPUNRMiX6ME.
{jumi [*9]}