środa, maj 22, 2024
Follow Us
środa, 08 maj 2013 09:38

PKP wprowadza kodeks etyki

Napisane przez Gazeta Finansowa / PG
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rozpoczęły się konsultacje ze związkami zawodowymi na temat wprowadzenia w ośmiu spółkach Grupy PKP Kodeksu Etycznego, zawierającego politykę zgłaszania nadużyć przez pracowników. Nowe rozwiązania są powszechnie stosowanym elementem budowy ładu korporacyjnego przez firmy w Polsce i na świecie. Na opinie związków zawodowych PKP SA czeka do 6 maja br.

Przygotowanie Kodeksu Etycznego zostało poprzedzone badaniami wśród pracowników Grupy PKP. 87 proc. procent pracowników opowiedziało się za wdrożeniem Kodeksu Etycznego. Dokument przygotowała grupa robocza złożona z 25 pracowników Grupy.
Z badań wśród pracowników wynika także, że 84 proc. ankietowanych zetknęło się z przypadkiem działań nietycznych w swojej codziennej pracy.
- Propozycja wprowadzenia Kodeksu Etyki i polityki przeciwdziałania nadużyciom to z jednej strony kolejny element wprowadzenia dobrych praktyk w spółkach Grupy PKP, a z drugiej jest wynikiem sygnałów jakie otrzymujemy od pracowników. Zależy nam na opinii strony społecznej i liczymy jej wsparcie, ponieważ proponowane przez nas rozwiązania są powszechnie akceptowane przez związki zawodowe na świecie – mówi Tomasz Kruk, dyrektor zarządzający ds. audytu Grupy PKP.
Kodeks Etyki określa zachowania i sposoby postępowania jakimi pracownik powinien się kierować w codziennych relacjach nie tylko z innymi pracownikami, ale także kontrahentami czy klientami swojej firmy. Natomiast wprowadzenie polityki zgłaszania nadużyć daje pracownikom możliwość bezpiecznego i anonimowego zgłaszania nieprawidłowości.
- W przypadku tak dużego pracodawcy stworzenie wiarygodnej platformy do zgłaszania nadużyć ma kolosalne znacznie. Z międzynarodowych badań wynika, że ok. 50 proc. nadużyć i nieetycznych zachowań jest wykrywanych właśnie dzięki sygnałom przekazywanym przez pracowników - mówi Tomasz Kruk.
Kodeks Etyki ma obowiązywać w spółkach Grupy PKP: PKP SA, PKP Intercity, PKP Cargo, PKP Energetyka, PKP LHS, PKP Informatyka, TK Telekom, oraz PKP SKM w Trójmieście.

{jumi [*9]}

a