sobota, maj 04, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 109.
niedziela, 24 luty 2013 06:37

W Polsce najwięcej w regionie

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W Polsce najwięcej w regionie www.sxc.hu

Z opublikowanego najnowszego corocznego badania rynku powierzchni magazynowej w Europie Środkowej wynika, że nowa podaż w tym regionie w ub.r. wyniosła 740 tys. mkw.

Przy tym najwięcej nowych inwestycji realizowanych jest w Polsce – stwierdza w dokumencie firma Cushman & Wakefield. Dyr. Ferdinand Hlobil z C&W skomentował: - Potencjał rynku w zakresie nowych inwestycji w Europie Środkowej szacuje się na 0,5 do 1 mln mkw. rocznie. Taka ilość powierzchni w nowoczesnych halach logistycznych i produkcyjnych powinna powstawać co roku. Dopiero wówczas w naturalny sposób zachodziłby przyrost oferowanej powierzchni, a firmy wchodzące na rynki lub planujące ekspansję miałyby możliwość wyboru obiektów do wynajęcia.

W 2012 r. najwięcej nowych obiektów magazynowych wybudowano w Polsce (514 tys. mkw.) oraz w Czechach (106 tys. mkw.) i na Słowacji (82 tys. mkw.). Natomiast w Rumunii i na Węgrzech wielkość nowej powierzchni oddanej do użytku wyniosła zaledwie 20 tys. mkw. W gronie najbardziej aktywnych deweloperów w regionie znaleźli się między innymi Panattoni, Goodman, Prologis, CTP oraz SEGRO. - Tych pięć firm odpowiada za 70 proc. podaży nowej powierzchni. Z wyjątkiem CTP wszystkie są znaczącymi międzynarodowymi graczami w większości krajów europejskich – dodał Ferdinand. W 2012 r. wynajęto łącznie 2,8 mln mkw. powierzchni w nowoczesnych obiektach magazynowych w Europie Środkowej, z czego ponad połowę w Polsce (1,5 mln mkw.) i ok. jedną czwartą w Czechach (670 tys. mkw.). Średni wolumen najmu za poprzednie pięć lat wynosi 2,7 mln mkw. rocznie, co oznacza, że ub.r. zamknął się nieznaczenie powyżej średniej.

Tom Listowski, partner w C&W w Polsce powiedział: - Prawie połowa nowoczesnych zasobów powierzchni magazynowej całego regionu znajduje się w Polsce, gdzie nastąpiła poprawa infrastruktury drogowej. Powstają nowe etapy istniejących już parków, a także obiekty w nowych lokalizacjach. W 2012 r. odnotowano spadek aktywności na rynku najmu w porównaniu z 2011 r., ale warto podkreślić ubiegłoroczny, dwudziestopięcioprocentowy wzrost podaży nowych obiektów i powierzchni. Jest to bardzo pozytywny znak świadczący o tym, że deweloperzy obiektów magazynowych dostrzegają potencjał wzrostu na polskim rynku i będą budować kolejne obiekty, aby zaspokoić popyt najemców.

{jumi [*9]}

a