środa, maj 01, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 125.
środa, 13 luty 2013 12:31

Szukając Jezusa w CSW

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Szukając Jezusa w CSW CSW

Wystawa w ramach nowego cyklicznego projektu VIDEO ROOM prezentującego najciekawszych artystów sztuki wideo. "Szukając Jezusa (2013) to najnowszy projekt Katarzyny Kozyry, projekt w procesie, rozpoczęty ponad rok temu, nad którym prace potrwają jeszcze co najmniej kilka miesięcy.

Kozyra tym razem przyjmując pozycję badacza-researchera, dopuszcza nas – zainteresowanych jej działaniami: widzów, prasę, publiczność – do procesu powstawania pracy, kolejnych etapów montażu, do śledzenia go niemal od początku powstawania filmu czy wideo-instalacji.

Punktem wyjścia do projektu była dla artystki informacja o tzw. syndromie jerozolimskim – ostrym zaburzeniu urojeniowym opisanym w medycynie dopiero w drugiej połowie XX wieku. Cierpiący nań chorzy odwiedzający Jerozolimę lub tzw. Ziemię Świętą utożsamiają się z postaciami biblijnymi, najczęściej i przede wszystkim z Mesjaszem. Kozyra wraz z ekipą filmową udaje się wiosną 2012 roku do Jerozolimy, by tam odnaleźć tych, którzy na początku XXI wieku wierzą, że są Jezusem. Efektem tej podróży jest ponad 50 godzin materiału nakręconego podczas przygotowań do Wielkanocy w Ziemi Świętej (Niedziela Palmowa, Wielki Tydzień, ...), zdjęcia Jerozolimy, będącej sceną dla religijnych rytuałów, na której występują ludzie o różnych wierzeniach, wyznaniach i kolorach, próbujący przekonać artystkę o swej cudowności i prawdziwości kolejni Mesjasze oraz otaczający ją cały czas barwny tłum pielgrzymów i mieszkańców. Tym razem przed oczami artystki odbywa się ciągły performans, w którym to nie ona jest głównym bohaterem czy uczestnikiem, a jedynie odbiorcą, próbującym odnaleźć
i zarejestrować choć fragment tego, co się dzieje w tym świętym mieście.

Proces montażu materiału, jego ponowny, wielokrotny i wielogodzinny ogląd jest kolejnym etapem ponownej kontemplacji owego „przedstawienia", a jednocześnie czasem weryfikacji niektórych faktów, sprawdzenia, a nawet „na nowo" usłyszenia kwestii, całych historii czy pojedynczych stwierdzeń, które padły z ust uczestników, budowania od początku alternatywnego scenariusza. To także moment, w którym artystka zadaje sobie i nam kolejne pytania: Jakie są mechanizmy wiary i kształtowania naszych przekonań? Jak postrzegamy rzeczywistość i jak budujemy jej ogląd? I czy krytyczne podejście i nieustanna weryfikacja faktów nie jest tylko innym rodzajem intuicyjnego pragnienia wiary w potęgę rozumu?"-kuratorka: Hanna Wróblewska.

źródło/CSW

{jumi [*7]}

a