sobota, maj 11, 2024
Follow Us
piątek, 08 luty 2013 14:25

Mordercy Polaków prawnie wybieleni Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Stepan Bandera Stepan Bandera fot. ukrmap.su

Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, kijowski sąd podtrzymał dekrety Wiktora Juszczenki, które uznały Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) za organizacje walczące o niepodległość kraju.

Entuzjazm Polaków, którzy już orzekli, że nie jest tak źle z szowinizmem u naszych wschodnich sąsiadów, okazał się daremny – komentuje Aleksander Majewski z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy na portalu Fronda.pl.

Ukraiński Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę szefowej ukraińskiej Postępowej Partii Socjalistycznej Natalii Witrenko i stwierdził, że działalność takich formacji jak OUN czy UPA nie została osądzona w procesach jako faszystowska. Tłumaczenia sędziów są jednak dosyć enigmatyczne. Choć w świetle dekretu OUN-UPA zostały uznane jako organizacje narodowowyzwoleńcze, co przecież powinno obejmować wszystkich obywateli Ukrainy (również tych, którzy nie zgadzają się ze spuścizną organizacji zrzeszających pospolitych morderców), to sąd tlumaczy jednak, że dekret nie dotyczy poszczególnych osób i nie narusza ich dóbr osobistych. Choć wyjaśnienie sądu było odpowiedzią na zapytanie Natalii Witrenko, można go odnieść do wszystkich osób dotkniętych decyzją. Pytanie, jak w obliczu tego faktu mają się czuć rodziny ofiar brunatnego terroru spod znaku bojówek Stepana Bandery? – pyta retorycznie Majewski.  

Tego zapewne juryści już nie przewidzieli, a raczej nie chcieli nawet przewidywać. Jak podaje „Rzeczpospolita”, decyzja ukraińskiego NSA jest odpowiedzią na starania nacjonalistycznej partii Swoboda, która od momentu wejścia do parlamentu, staje się coraz bardziej poważanym i wpływowym graczem. Taką opinię oficjalnie przedstawił w  rozmowie z dziennikiem Wadym Karasiow, ukraiński politolog. Równie wykrętne tłumaczenia można było usłyszeć w 2011 r., kiedy to ukraiński NSA - jak przypomina „Rz” - podtrzymał decyzję donieckiego sądu, odbierającego Stepanowi Banderze i Romanowi Szuchewyczowi tytułów „Bohatera Ukrainy”. Wówczas przekonywano, że przyczyną decyzji jest wyłącznie fakt, że przywódcy OUN i UPA „nie byli obywatelami niepodległej Ukrainy, ponieważ nie żyli już w chwili jej utworzenia w 1991 roku”.

(…)Pewnie żaden z zachodnich celebrytów nawet nie zająknie się o szowinistycznych Ukraińcach, którzy w czasie wojny dopuszczali się antypolskich i antysemickich krwawych czystek... W końcu wiadomo, że najgorszymi antysemitami i rasistami nie byli nigdy Niemcy czy Ukraińcy, ale Polacy – domniemywa na zakończenie Majewski.

Przypominamy, że Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy w związku ze zbliżającą się 70. rocznicą apogeum ludobójstwa dokonywanego przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA na Polakach i obywatelach polskich innych narodowości na Wołyniu i Kresach Południowo-Wschodnich II RP objęło patronatem medialnym jej obchody, przypadające 11 lipca 2013 r.

{jumi [*7]}

a