sobota, kwiecień 27, 2024
Follow Us
piątek, 08 luty 2013 14:20

Jednolity standard dla inteligentnych liczników Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Jednolity standard dla inteligentnych liczników www.sxc.hu

Pięć nowych podmiotów dołączyło do międzynarodowej organizacji PRIME Alliance. Promuje ona przyjęcie standardów komunikacyjnych dla sieci inteligentnych.

Wśród nowych członków znaleźli się: DNV KEMA Energy & Sustainability, Enverv, NXP Semiconductors, Siemens oraz State Grid Electric Power Research Institute. PRIME Alliance (PoweRline Intelligent Metering Evolution) skupia już ponad 50 dostawców usług komunikacyjnych dla inteligentnych sieci energetycznych, producentów inteligentnych liczników, producentów półprzewodników oraz integratorów, w tym takie firmy jak Texas Instruments, Fujitsu, Huawei czy polski Apator.

Standard komunikacji PRIME to pierwszy w pełni otwarty, dostępny bez opłat, standard komunikacji po linii energetycznej niskiego napięcia, który został praktycznie zastosowany w instalacji ponad miliona inteligentnych liczników na świecie, gdzie liczniki pochodziły od różnych dostawców. Rozwiązanie PRIME zostało uznane jako międzynarodowy standard przez Międzynarodową Unię Telekomunikacji (ITU), a także przez Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników jako technologia transmisji danych w sieciach energetycznych w zakresie częstotliwości od 3 KHz do  95 KHz. System został także wybrany przez Europejski Komitet Normalizacyjny Elektrotechniki działający na zlecenie Komisji Europejskiej jako jedna z technologii standaryzacji przesyłu danych w sieciach energetycznych.

- PRIME jest standardem stabilnym, zapewniającym kompatybilność z urządzeniami od różnych producentów. Wskaźniki skuteczności działania urządzeń opartych o technologię PRIME są zdecydowanie większe, niż w jakichkolwiek innych rozwiązaniach tego typu - mówi Sue Dawes z PRIME Alliance. - Technologia wykorzystująca  otwarty standard pozwala na jego wykorzystanie przez rozmaitych dostawców, którzy na tej podstawie będą dostarczać produkty i usługi w rozsądnych cenach. Wspólne standardy w sieciach inteligentnych pozwolą uzyskać obniżenie kosztów produkcji urządzeń. To przyniesie określone korzyści nie tylko firmom energetycznym ale przede wszystkim konsumentom – dodaje Dawes.

{jumi [*9]}

a