czwartek, maj 16, 2024
Follow Us
czwartek, 10 styczeń 2013 22:55

Czas to pieniądz!

Napisane przez Gazeta Finansowa / PG
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Edukacja finansowa, czyli praktyczne zrozumienie zasad działania najważniejszych narzędzi rynku finansowego, to podstawowe kroki początkującego inwestora. Dotyczy to także osób, którym zależy na bezpiecznym pomnażaniu zaoszczędzonych pieniędzy.

Jedną z firm zajmujących się edukacją finansową jest Money Coaching. Jej eksperci swoje wieloletnie doświadczenie zdobywali m.in. na rynku niemieckim. Firma prowadzi specjalne seminaria o finansach osobistych, podczas których ich uczestnicy mogą poznać, a także wybrać właściwe dla siebie rozwiązania.

Seminaria są organizowane na terenie całego kraju. Aby wziąć w nich udział wystarczy bezpłatna rejestracja na stronie internetowej. Spotkania są prowadzone przez przedstawicieli organizacji zrzeszających przedsiębiorców m.in. agencje rozwoju lokalnego, izby aptekarskie i lekarskie. Po spotkaniu każdy z uczestników ma możliwość skorzystania z bezpłatnej analizy finansowej.

- W dobie zagrożonych emerytur i coraz słabszego systemu emerytalnego, trzeba sobie zdawać sprawę, że tylko przez dodatkowe inwestycje jesteśmy w stanie zadbać o naszą przyszłość – mówią organizatorzy.

Według badań ponad połowa Polaków uważa, że obecny system emerytalny nie przetrwa 20 lat. Najlepiej zarabiający, w wieku 35-44 lat, w pełni aktywności zawodowej zupełnie na niego nie liczą i obawiają się jego krachu.

Myśleć do przodu

Wszystkie produkty polecane na spotkaniach są zatwierdzone przez Komisję Nadzoru Finansowego. Podczas seminariów eksperci podpowiadają jak bezpieczniej inwestować w fundusze inwestycyjne korzystając ze sprawdzonych strategii np. noblisty Harrego Markowittza, która przedstawia się następująco: Ryzyko całkowitego portfolio inwestycyjnego zostaje zredukowane przez kombinacje nisko skorelowanych klas aktywów inwestycyjnych. W przypadku inwestycji na rynku akcji i obligacji kombinacja wygląda następująco: 70 proc. obligacji oraz 30 proc. funduszu akcji zwiększa szansę zysku o ok. 4 proc., przy takim samym ryzyku.

Drugi system to Total Return polegający na utrzymaniu i przyroście wartości zainwestowanych środków. W zależności od rozwoju sytuacji na rynkach fundusz inwestuje w akcje, obligacje, rynek pieniężny oraz instrumenty pochodne. Pieniądze klientów są zawsze inwestowane tam, gdzie generują się największe zyski. Unikanie długich faz strat, profesjonalna koncepcja i dbałość o systematyczne zarządzanie ryzykiem, to zdaniem organizatorów seminariów, najważniejsze cechy tego systemu.

System komputerowy ARTS analizuje na bieżąco ponad 17 tys. funduszy inwestycyjnych o zasięgu globalnym i wybiera zawsze te, których trendy wzrostowe są najsilniejsze. - W uzupełnieniu do powyższego można pokrywać specyficzne trendy również za pomocą inwestycji w pojedyncze akcje – przekonują organizatorzy. - W ten sposób klient koncentruje się na swoich obowiązkach natomiast kapitał zarządzany jest od początku przez specjalistów. Średni zysk to około 10-15 proc. rocznie w zależności od wybranej strategii.

{jumi [*9]}

a