sobota, kwiecień 27, 2024
Follow Us
sobota, 29 grudzień 2012 06:44

2013 w tempie żółwia Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
2013 w tempie żółwia www.sxc.hu

Rok 2013 będzie okresem postępującego spowolnienia gospodarczego. W konsekwencji gwałtownego spadku popytu z zagranicy nastąpi wyraźne spowolnienie, widoczne zarówno po stronie popytu inwestycyjnego, jak i spożycia indywidualnego.

W ocenie Pracodawców RP polskich przedsiębiorców czeka trudny rok, do którego należy się dobrze przygotować. Z prognozy resortu finansów wynika, że w 2013 r. wzrost gospodarczy wyniesie 2,2 proc. Jednak w ocenie Pracodawców RP dynamika PKB na poziomie 1,8 proc. to maksimum tego, na co może liczyć nasza gospodarka. Wzrost gospodarczy w Polsce opiera się obecnie głównie na eksporcie, który jest silnie uzależniony od kursu złotego oraz sytuacji u naszych partnerów handlowych – a ta ciągle nie jest najlepsza. Dlatego niezbędne wydaje się otwarcie na rynki państw rozwijających się, w szczególności zaś na Azję i Amerykę Południową. Dziś eksportujemy tam produkty o wartości ok. 10 mld euro, co stanowi 8 proc. ogółu naszego eksportu. To jednak stanowczo za mało. Potrzebne jest wsparcie rządu dla ekspansji przedsiębiorców w krajach rozwijających się – tym bardziej że import z tych państw wynosi blisko 20 proc. ogółu i sięga blisko 25 mld euro.

W 2013 r. kłopoty peryferyjnych krajów strefy euro nadal będą stanowić zagrożenie dla polskiej gospodarki. Dlatego potrzebne są dalsze zmiany, zwłaszcza w obszarze płynności finansowej przedsiębiorstw. To bardzo ważne w kontekście ograniczenia zamówień oraz narastającego problemu zatorów płatniczych. Wystarczy jedna niezapłacona faktura, by kłopoty miało kilka czy kilkanaście innych przedsiębiorstw. Pracodawcy RP oczekują na realizację zapowiedzi zmian w prawie upadłościowym i naprawczym. Dlatego eksperci organizacji będą z zainteresowaniem przyglądać się efektom pracy Zespołu ds. nowelizacji Prawa upadłościowego i naprawczego przy ministrze sprawiedliwości. Wstępne propozycje ekspertów oceniamy pozytywnie i mamy nadzieję na to, że dobre rozwiązania zostaną szybko wdrożone w życie.

Premier w drugim exposé zapowiedział usprawnienie pracy sądów w postępowaniach gospodarczych – jako jeden z czynników, mających ułatwić przedsiębiorcom ich funkcjonowanie. Pracodawcy RP oczekują realizacji planów Ministerstwa Sprawiedliwości, m.in. w zakresie pełnej elektronizacji ksiąg wieczystych, możliwości rejestracji przez Internet innych podmiotów niż spółka z o.o., wdrożenia elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego, wyodrębnienia formy elektronicznej, która stanowić będzie równoważny w stosunku do formy pisemnej typ formy szczególnej, elektronicznego zajęcia rachunku bankowego przez komornika, wnoszenia pism procesowych drogą elektroniczną, czy też doręczeń elektronicznych.

Cieszą plany rozbudowy sieci dróg i modernizacji kolei, jednak aby się powiodły, w 2013 r. należy przeprowadzić naprawę systemu zamówień publicznych. Tymczasem niezbędna reforma prawa – polegająca przede wszystkim na ograniczeniu stosowania najniższej ceny jako jedynego kryterium – jest ciągle odwlekana. Widać tendencję do zwiększenia restrykcyjności regulacji i coraz większego uprzywilejowania strony zamawiającej, co prowadzi do nierównowagi w ramach systemu zamówień publicznych.

Rok 2013 może upłynąć pod znakiem eksploracji złóż gazu łupkowego, dlatego zadaniem rządu powinno być wypracowanie – wraz z podmiotami z branży wydobywczej – regulacji prawnych dotyczących wydobycia węglowodorów, które stworzą ramy do działalności przedsiębiorców na długie lata. Bardzo niepokojące jest to, że rząd nadal ma niewiele do zaoferowania w przypadku innowacyjności gospodarki. Pracodawcy RP oczekują w 2013 r. pomocy dla przedsiębiorców w finansowaniu przedsięwzięć innowacyjnych – w postaci ulg podatkowych i preferencyjnych kredytów – a także wprowadzenia zachęt i mechanizmów wsparcia w celu ułatwiania współpracy na linii biznes – nauka – samorządy. Niezbędna jest głębsza nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, tak by można było wykorzystać potencjał, który posiadają duże przedsiębiorstwa.

{jumi [*9]}

a