środa, maj 01, 2024
Follow Us
poniedziałek, 17 grudzień 2012 06:57

Sposób na nierzetelnych kontrahentów

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sposób na nierzetelnych kontrahentów www.sxc.hu

Szczególnie w niepewnej sytuacji gospodarczej ważne jest podejmowanie decyzji biznesowych w oparciu o dokładne informacje i weryfikację wiarygodności płatniczej kontrahenta. Odpowiednie narzędzia oferują biura informacji gospodarczej - istnieją takie trzy w naszym kraju.

W biznesie zawsze istnieje ryzyko zawarcia umowy z nierzetelnym kontrahentem. To z kolei może prowadzić do powstania zatorów płatniczych, które niejedną firmę doprowadziły nawet do bankructwa. Wskaźniki makroekonomiczne nie napawają optymizmem. Maleje dynamika wzrostu PKB, wzrost sprzedaży detalicznej w trzecim kwartale okazał się niższy niż oczekiwano. Rośnie  bezrobocie, które na koniec października wyniosło 12,5 proc., a pod koniec roku może – według szacunkowych danych ministra pracy – sięgnąć nawet 13 proc. Jak podał GUS, wynik finansowy netto przedsiębiorstw w trzech kwartałach 2012 r. spadł o 13,1 proc. w porównaniu do analogicznego danych z ub.r. - Kondycja wielu firm jest daleka od ideału. Obserwujemy wzrost niespłacanego zadłużenia. Liczba nowych rekordów w Rejestrze Dłużników ERIF wzrosła w trzecim kwartale 2012 r. o 9 proc. w stosunku do 6-proc. wzrostu w drugim kwartale. W czwartym kwartale te negatywne zjawiska będą się prawdopodobnie nasilały – mówi Edyta Szymczak, prezes Rejestru Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej SA – jednego z trzech biur tego typu działających w naszym kraju.

Sprawdzenie potencjalnego kontrahenta w biurze informacji gospodarczej to podstawa, o której przedsiębiorcy powinni zawsze pamiętać. W wyniku sprawdzenia danych gospodarczych na temat partnera biznesowego, z którym planujemy rozpocząć współpracę, otrzymujemy raport stanowiący podsumowanie o jego zachowaniach płatniczych, m.in. o zaległych zobowiązaniach pieniężnych  W raporcie znajdują się  dane o zobowiązaniu, dłużniku oraz wierzycielu. Dowiemy się m.in., jaka jest suma zaległości, data ich powstania, nazwa wierzyciela, a także czy zadłużenie zostało zakwestionowane. Biuro informacji gospodarczej nie tylko ostrzega przed podjęciem ryzykownych decyzji biznesowych, ale także buduje wiarygodność. Prowadzona przez Rejestr Dłużników ERIF baza wpisów pozytywnych o prawidłowo zrealizowanych płatnościach liczy już ponad 10 tys. rekordów i tylko w III kwartale br. wzrosła o 90 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału.

W Polsce działają trzy biura informacji gospodarczej: Krajowy Rejestr Długów BIG SA (właściciel Małgorzata Kaczmarski), Rejestr Dłużników ERIF BIG SA (właściciel KRUK SA) oraz BIG InfoMonitor SA (właściciele BIK SA oraz Związek Banków Polskich).

 

a