środa, maj 01, 2024
Follow Us
wtorek, 20 listopad 2012 10:06

Arbitrzy na medal

Napisane przez Gazeta Finansowa / Przemysław Gruz
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W pierwszym Międzynarodowym Konkursie Arbitrażowym dla studentów prawa, organizowanym przez Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, wraz z Instytutem Europejskich Studiów Prawniczych w Osnabrück, wygrał zespół z Uniwersytetu w Maastricht.

 W finale konkursu, który odbył się w dniach 8-9 listopada br. zmierzyły się zespoły studentów z USA, Rosji, Niemiec, Holandii, Węgier, Kosowa i Polski. Najlepszym okazał się zespół z Uniwersytetu w Maastricht z Holandii. Na drugim miejscu uplasowali się studenci z Uniwersytetu Śląskiego, a trzecią pozycję zajął zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Studenci z uczelni w Prisztinie (Kosowo) zajęli czwarte miejsce.

- Jesteśmy pod wielkim wrażeniem poziomu merytorycznego jaki zaprezentowali studenci. Cieszę się, że pierwszy międzynarodowy konkurs arbitrażowy w Polsce wygrał zespół z Uniwersytetu w Maastricht. Studenci z siedmiu krajów, których gościliśmy w Warszawie, mieli znakomitą okazję do wymiany doświadczeń i zawiązania nowych międzynarodowych przyjaźni – mówi Marek Furtek, prezes Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej.

Kapituła konkursu postanowiła także docenić indywidualnie tych studentów, którzy podczas symulowanych rozpraw wykazywali się szczególną aktywnością i w sposób przekonywujący dla Zespołu Orzekającego, składającego się z członków jury, przedstawiali swoją argumentację. Najlepsi mówcy według organizatorów to: Maria Łabno (Uniwersytet Śląski), Armin Lambertz (Uniwersytet w Maastricht) i Arbreshe Zogjami (Uniwersytet w Prisztinie).

W jury konkursu zasiadali prawnicy z wieloletnim doświadczeniem przy rozstrzyganiu sporów w sądach arbitrażowych. Byli to: prof. dr dr h.c. Fryderyk Zoll (Uniwersytet w Osnabrück /Uniwersytet Jagielloński), dr Maciej Zachariasiewicz (Akademia Leona Koźmińskiego), prof. dr Hans Schulte-Nolke (Uniwersytet w Osnabrück).

Celem Konkursu było popularyzowanie i rozpowszechnianie wiedzy w zakresie projektu Wspólnej Ramy Odniesienia przygotowanego przez tzw. Study Group on European Civil Code oraz Grupę Badawczą ds. Prawa Prywatnego WE (Acquis Group), a także promowanie rozwiązywania międzynarodowych sporów handlowych w oparciu o ten projekt na drodze postępowania arbitrażowego.

Konkurs ma przyczynić się do promowania wiedzy na temat procesu unifikacji Europejskiego Prawa Prywatnego, a także uwydatnić ogromne znaczenie DCFR jako kompletnego zbioru reguł, które w istotny sposób ułatwią rozstrzyganie sporów, zwłaszcza w arbitrażu międzynarodowym.

a