środa, maj 01, 2024
Follow Us
wtorek, 20 listopad 2012 06:33

MFW: wskazane cięcia stóp

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
MFW: wskazane cięcia stóp www.sxc.hu

Przedstawiciele ostatniej misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w Polsce zalecają naszym władzom poluzowanie polityki pieniężnej.

Ponadto, zdaniem MFW, wskazane są dalsze cięcia stóp procentowych. Celem jej pobytu misji było zapoznanie się z aktualną sytuacją gospodarczą Polski, z planami w zakresie polityki gospodarczej, fiskalnej i monetarnej, a także zebranie danych statystycznych. Wg MFW co prawda polska gospodarka osiągnęła dobre wyniki dzięki bardzo skutecznej polityce w wielu obszarach i silnym fundamentom makroekonomicznym. Jednak wskutek sytuacji w strefie euro odczuwalne jest spowolnienie wzrostu. Główne wyzwanie stanowi obecnie zapewnienie wsparcia dla gospodarki. System bankowy w naszym kraju jest w opinii MFW nadal silny, jednak w stosunku do pożyczek zagrożonych (NPLs) wskazane byłyby działania bardziej proaktywne.

Ponadto oczekuje się, że rosnące bezrobocie oraz ograniczenia w dostępie do kredytów odbiją się na wydatkach gospodarstw domowych. Inwestycje publiczne będą nadal maleć, a ożywienia w zakresie inwestycji prywatnych spodziewać można się jedynie pod warunkiem ograniczenia niepewności odnośnie do perspektyw rozwoju sytuacji w kraju i za granicą. MFW prognozuje spowolnienie tempa wzrostu PKB z poziomu ok. 2,25 proc. w 2012 r. do 1,75 proc. w 2013 r. Przy tym „w bilansie czynników ryzyka dla tej prognozy przeważają czynniki negatywne, gdyż przedłużenie bądź pogłębienie spowolnienia w Europie lub ponowne nasilenie kryzysu będzie znacząco oddziaływać na Polskę z racji istotnych powiązań handlowych i finansowych” – stwierdza w komunikacie MFW.

Przedstawiciele Funduszu stwierdzają dalej, że „na tle spowolnienia gospodarczego i ustępującej presji inflacyjnej, dalsze obniżki stóp procentowych są jak najbardziej uzasadnione. W przypadku gwałtowniejszego niż obecnie prognozowane pogorszenia sytuacji gospodarczej i mając na względzie ograniczone pole manewru w zakresie polityki fiskalnej wymagane byłoby dodatkowe złagodzenie polityki pieniężnej”. MFW zaleca także kontynuowanie przez rząd reformy systemu emerytalnego, „szczególnie w zakresie emerytur uprzywilejowanych grup zawodowych”.

Fundusz dostrzega także problem zwiększającego się odsetka pożyczek zagrożonych, co spowodowało, że przyrost udzielania nowych kredytów uległ zahamowaniu. MFW zaleca w związku z tym „bardziej pro aktywne” podejście do problemu takich pożyczek. Chodziłoby m.in. o ich „dobrowolną pozasądową restrukturyzację przez banki, podlegającą przejrzystej sprawozdawczości, rygorystycznym zasadom ostrożnościowym oraz kontroli instytucji nadzoru – ponieważ pozwoliłoby to na utrzymanie perspektyw w zakresie akcji kredytowej i wzrostu gospodarczego”.

{jumi [*9]}

a