sobota, kwiecień 27, 2024
Follow Us
sobota, 10 listopad 2012 14:05

Deregulacja czy plichtyzacja

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Deregulacja czy plichtyzacja www.sxc.hu

Zawodów finansowych nie mogą uprawiać osoby bez niezbędnej wiedzy i umiejętności. W ten sposób narażone zostanie bezpieczeństwo klientów. Przekonanie, że proces kwalifikacyjny można zastąpić niewidzialną ręką rynku jest naiwnością – uważają korporacje profesji pośrednictwa finansowego.

W ich opinii należą one do grupy zawodów zaufania publicznego. Klienci – prywatni jak i instytucjonalni – powierzają zarząd swoim majątkiem lub korzystają z doradztwa finansowego mając pewność, że współpracują z osobą o najwyższych kwalifikacjach profesjonalnych. Taki stan rzeczy zapewniał do tej pory system przepisów regulujących dostęp do zawodów finansowych.

Jednak system ten, stanowiący przede wszystkim ochronę klientów, ma zostać zburzony. Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło projekt ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania zawodów finansowych, budowlanych i transportowych. Projekt przewiduje m. in. likwidację lub ograniczenie egzaminów zawodowych oraz zniesienie wymogów wykształcenia. W opinii organizacji zrzeszających osoby wykonujące zawody finansowe ustawa w tym kształcie przyniesie głównie negatywne skutki. Przekonanie to znalazło wyraz we wspólnym stanowisku. Sygnatariuszami dokumentu są: Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych; Związek Maklerów i Doradców; Polskie Stowarzyszenie Aktuariuszy; Polska Izba Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych; Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych; Izba Gospodarcza Ubezpieczeń i Obsługi Ryzyka; Ogólnopolskie Stowarzyszenie Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych.

Autorzy ich wystąpienia napisali m.in.: „Załamanie na rynkach finansowych w ostatnich latach ukazało zagrożenia dla systemu finansowego nawet w najbardziej dojrzałych gospodarkach. Jesteśmy przekonani, że system regulacji zawodów finansowych, który zapewnia równowagę między swobodnym dostępem do zawodu, a zapewnieniem ochrony obywatelom i przedsiębiorcom, pozwoli ograniczyć skalę takich zjawisk w przyszłości”. Zdaniem sygnatariuszy pisma projekt ustawy nie zawiera merytorycznego uzasadnienia i jest sprzeczny z koncepcją zmian w prawie Unii Europejskiej, które mają zaostrzyć kontrolę nad rynkiem finansowym. Znamienny jest fakt, że projekt ustawy został ogłoszony w chwili, gdy całym krajem wstrząsnęła afera Amber Gold, która jasno pokazała, że w Polsce nadzór nad rynkiem finansowym jest na niewystarczającym poziomie. Wspólne stanowisko wypracowane przez organizacje reprezentujące zawody finansowe ma charakter otwarty i zostanie przesłane do ministerstwa sprawiedliwości, ministerstwa finansów, Komisji Nadzoru Finansowego, rzecznika ubezpieczonych oraz parlamentarzystów.

Inicjatorem wspólnego wystąpienia było Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

{jumi [*9]}

a