piątek, maj 10, 2024
Follow Us
wtorek, 22 październik 2013 14:30

Odkurzacz przyszłości Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Odkurzacz przyszłości fot. electroluxdesignlab.com

Ogłoszono zwycięzców corocznych zawodów Electrolux Design Lab. Pierwsze miejsce zajął kolumbijski projektant Adrian Perez Zapata. Jego konstrukcja ma kształt kuli i jest domem dla 908. niezależnych, miniaturowych, latających robotów. Dzięki wbudowanym czujnikom odczytują one informacje i na polecenie jednostki bazowej wylatują i czyszczą mieszkanie z kurz i brudu. Roboty można również wykorzystać do odświeżania powietrza.

Drugie miejsce przypadło Brazylijce Luizie Silvie, która zaprezentowała drukarkę 3D żywności. Trzeci był Koreańczyk Jeabyun Yeon oraz jego koncepcja oddychających ścian.

Coroczny projekt Electrolux Design Lab prowadzony jest przez słynnego producenta sprzętu AGD w celu stymulowania i skłonienia do działania młodych projektantów z całego świata. Tegoroczny pierwszy laureat otrzymał 5 tysięcy dolarów oraz półroczny etat w głównym centrum Electrolux.

Podczas uroczystości wręczenia nagród Zapata wyjaśnił, że jego projekt był inspirowany zarówno przez naturę jak i prace prowadzone na Harvardzie. Kolumbijczyk zauważył efektowny, czysty, a zarazem piękny sposób współpracy owadów zapylających kwiaty w jego ogrodzie. Ponadto wspomniał, że naukowcy z Harvardu zbudowali małe, latające roboty naśladujące pszczoły. Zapata połączył te dwie koncepcje i stworzył maleńkie pszczołopodobne roboty, które zrzucają krople wody na powierzchnię. Następnie roboty zasysają (niczym pszczoły nektar) krople nasiąknięte brudem i wracają do swojej bazy, gdzie deponują nieczystości oraz ładują swoje baterie. Jednostka dowodząca ma możliwość wykonania skanu mieszkania, aby "zauważyć" jego rozkład i teren, który należy oczyścić. Następnie te informacje przekazywane są "pszczółkom", które wylatują posprzątać mieszkanie.

electrolux

Electrolux podał, że otrzymał w tym roku 1700 projektów z 60. krajów. Konkurs został przeprowadzony w pięciu etapach, z których każdy kolejny redukował liczbę uczestników. Zwycięzcy zostali wybrani podczas panelu ekspertów.

Poniżej pokazujemy krótką symulację zwycięskiego projektu:

{jumi [*7]}

a