sobota, maj 04, 2024
Follow Us
poniedziałek, 18 luty 2013 10:25

Pokonać kaca Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pokonać kaca fot. sxc.hu

Zapewne wielu z nas doświadczyło kaca. Niewątpliwie nie jest to najprzyjemniejsze uczucie jakiego może doświadczyć człowiek i zawsze marzy się, by ten stan już minął. Na odsiecz wielu imprezowiczom przybyli jednak naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Nanotechnology, Yunfeng Lu - profesor inżynierii chemicznej i biomolekularnej na Uniwersytecie w Kaliforni - i jego partnerzy opisali umiejscowienie w małej kapsułce dwóch uzupełniających enzymów przyspieszających proces usuwania alkoholu z organizmu. Enzymy w tabletce przetwarzają alkohol i działają jak wątroba.

Lu powiedział, że enzymy mogą być spożywane nawet gdy wątroba działa normalnie. - Dalsze badania mogą doprowadzić nas do stworzenia środków zapobiegających zatruciu alkoholu, bądź nawet wynalezianiu szybkiego antidotum.

Naturalnie występujące enzymy z komórkami współpracują ze sobą przekształcając cząsteczki jak i eliminują toksyn. Grupa Lu łączyła wiele enzymów starając się odtworzyć naturalny proces. Enzym znany jako oksydaza alkoholowa sprzyja utlenianiu alkoholu jak też wytwarza toksyczny nadtlenek wodoru. Drugi rodzaj enzymu - katalaza - sprzyja rozpadowi nadtlenku wodoru na wodę i tlen. Umieszczenie tych dwóch enzymów obok siebie może skutecznie usunąć alkohol.

Naukowcy umieścili te enzymy w polimerowej kapsułce posiadającej zaledwie kilkadziesiąt nanometrów średnicy. Ściana kapsułki ma zaledwie 1 nanometr grubości i jest około 100 tys. razy cieńsza od ludzkiego włosa. Kapsułka ochrania enzymy pozwalając im skutcznie przedostać się do cząsteczki alkoholu.

Naukowcy wykorzystali myszy by sprawdzić jak dobrze pakiet enzym działa jako antidotum po spożyciu alkoholu. Okazało się, że stężenie alkoholu u myszy, którym podano enzymy spadło szybciej niż u zwierząt, które nie otrzymały tabletki. Poziom alkoholu we krwi u myszy po podaniu enzymów był o 15,8% niższy po 45 minutach, o 26,1% po 90 minutach i o 34,7% niższy po trzech godzinach.

W drugim teście przed upojeniem myszy część z nich otrzymała enzymy. Badanie poziomu stężenia alkoholu wypadło również pozytywnie. Zwierzęta, który otrzymały tabletkę miały stężenie o 10,1% niższe po 45 minutach, o 31,8% po 90 minutach i o 36,8% mniejsze po trzech godzinach.

- Biorąc pod uwagę ogromny zasób enzymów, które są obecnie i potencjalnie dostępne, możemy myśleć o stworzeniu wielu zestawów o szerokiej gamie zastosowań - piszą autorzy.

{jumi [*7]}

a