piątek, maj 10, 2024
Follow Us
środa, 12 grudzień 2012 09:48

Festiwal filmów WATCH DOCS Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

WATCH DOCS to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka prezentujących filmy dokumentalne, w których zaangażowanie na rzecz praw jednostki łączy się ze sztuką filmową. Każdego roku na festiwalu pokazywanych jest blisko sto światowej klasy filmów.

WATCH DOCS jest również najstarszym festiwalem filmów dokumentalnych organizowanym w Warszawie – pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2001 roku. To festiwal, na którym co roku można obejrzeć kilkadziesiąt premierowych pokazów i uczestniczyć w kilkunastu spotkaniach ze światowej sławy dokumentalistami. To tu swoje polskie premiery miały nowe filmy takich twórców, jak: Errol Morris, Raymond Depardon, Kim Longinotto, Avi Mograbi czy Alex Gibney, a master class poprowadzili między innymi legenda dokumentu – Frederick Wiseman oraz znakomity brytyjski filmowiec – Sean McAllister.

W czasie trwania festiwalu są również organizowane spotkania i dyskusje panelowe z udziałem ekspertów, obrońców praw człowieka, publicystów i polityków. W debatach organizowanych w ramach festiwalu udział wzięli między innymi Sergiej Kowaljow, Aleksander Milinkiewicz, Ludmila Aleksiejewa, Tadeusz Mazowiecki, Ewa Łętowska, Wiktor Osiatyński, Andrzej Rzepilński czy Janina Ochojska.

WATCH DOCS jest platformą programową i organizacyjną dla festiwalu objazdowego, wideotek uniwersyteckich i szkolnych klubów filmowych WATCH DOCS oraz strategicznym partnerem wspierający festiwale filmów o prawach człowieka na Ukrainie (Docudays.ua) i na Litwie (Ad Hoc. Inconvienient Films).

 

Nazwa festiwalu

W rozwoju społeczeństwa obywatelskiego niezwykle istotną rolę odgrywają organizacje pozarządowe, w tym także te, które „patrzą władzy na ręce". Tego typu organizacje nazywane są angielskim terminem „watchdog" czyli pies stróżujący. Gra słów „watchdog" i „watch docs" (oglądaj filmy dokumentalne) skłoniła organizatorów do uzupełnienia nazwy festiwalu. Od 2006 roku festiwal Prawa Człowieka w Filmie odbywa się pod nową nazwą - Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

 

Nagroda im. Marka Nowickiego

Od 2003 roku Helsińska Fundacja Praw Człowieka przyznaje dokumentalistom nagrodę festiwalu za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. W 2006 roku Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka podjął decyzję o nadaniu tej nagrodzie imienia Marka Nowickiego (1947 – 2003), współzałożyciela i wieloletniego Prezesa Fundacji, współtwórcy Komitetu Helsińskiego w Polsce.

W 2012 r. nagrodę festiwalu im. Marka Nowickiego otrzyma Jafar Panahi – reżyser, scenarzysta i montażysta. W 1995 roku zwrócił na siebie uwagę filmem Biały balonik, za który otrzymał Złotą Kamerę na festiwalu w Cannes. W następnych latach stał się jednym z najważniejszych twórców irańskiej Nowej Fali. 

 

Miejsca festiwalowe:
• Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
http://csw.art.pl

Mieści 2 miejsca projekcyjne: Kino.LAB – położone w głównym budynku i Laboratorium – sala na I piętrze w budynku Laboratorium, położonym obok głównego budynku zamku po prawej stronie

• Kino Muranów
ul. Gen. Andersa 5
http://muranow.gutekfilm.pl

• Kino Iluzjon
ul. Narbutta 50a

http://www.fn.org.pl

• Stary BUW
Krakowskie Przedmieście 26/28, wejście przez bramę główną UW

• Pałac Kazimierzowski (UW Kampus Główny),
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

• SOHO Factory
ul. Mińska 25

http://www.sohofactory.pl

• Cafe Relax
ul. Złota 8A

Cafe Kulturalna (klub festiwalowy)

Wstęp na wszystkie pokazy w ramach Festiwalu jest BEZPŁATNY.

Wejściówki na seanse 12. edycji WATCH DOCS będzie można odebrać codziennie w miejscu projekcji wybranego filmu u wolontariuszy obsługujących sale. Wolontariusze będą dysponować wejściówkami na seanse odbywające się tylko w danym dniu i tylko w miejscu, które obsługują. Początek wydawania wejściówek: 30 minut przed rozpoczęciem pierwszej projekcji.

Wszystkie filmy pokazywane są w językach oryginalnych z polskimi i angielskimi napisami, z wyjątkiem filmów: My Enemy's Enemy, Mademoiselle, Och Karol, i Kongo Mueller, które wyświetlone zostaną bez angielskich napisów.

http://watchdocs.pl

{jumi [*7]}

a