czwartek, maj 09, 2024
Follow Us
wtorek, 30 październik 2012 11:10

Mniej chętnych dawców Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Mniej chętnych dawców http://bip.kielce.uw.gov.pl

Według badań Fundacji CBOS jedynie 74 proc. Polaków chce oddać po śmierci swoje narządy. W 2011 roku zgodę deklarowało 85 proc. Polaków. Najwięcej (21 proc.) przeciwników oddawania narządów mieszka w woj. kujawsko-pomorskim i w woj. świętokrzyskim (20 proc.).

Na świecie wykonuje się ponad 50 tys. transplantacji rocznie. Liczba biorców żyjących z przeszczepionym narządem przekracza pół miliona. Przeszczepia się nerki, wątrobę, serce, trzustkę, płuca, jelita, rogówki, szpik kostny, kończyny a nawet twarze.

W Europie są dwa systemy prawne regulujące zasady dawstwa: Zasada zgody wprost ("opting in"), która wymaga wcześniejszej deklaracji potencjalnego dawcy lub jego rodziny i zasada zgody domniemanej ("opting out"), która ogranicza możliwość pobrania narządów przez wcześniejszy sprzeciw osoby zmarłej. W niektórych krajach pomimo zasady zgody domniemanej narządy nie są pobierane bez zgody rodziny. W Polsce od 1995 roku stosowana jest zasada zgody domniemanej wprowadzona wraz z ustawą transplantacyjną. Brak zgody można wyrazić wpisem do Centralnego Rejestru Sprzeciwów, pisemnym zastrzeżenia z własnoręcznym podpisem, bądź oświadczeniem złożonym w obecności dwóch świadków. Z badań wynika, że nie rozmawiamy z bliskimi o tym, czy zgadzamy się na pobranie naszych narządów po śmierci, zaś zamiast zasady zgody domniemanej wolelibyśmy wyrażać swoją zgodę za życia.

www.cbos.pl

{jumi [*9]}

a