środa, maj 08, 2024
Follow Us
środa, 25 lipiec 2012 10:33

Garaże i parkingi odchudzają portfele

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Garaże i parkingi odchudzają portfele www.sxc.hu

Wybierając miejsce zamieszkania warto pomyśleć o bezpieczeństwie posiadanego auta. Własny samochód to rodzaj skarbonki bez dna. Jego eksploatacja pociąga za sobą nieustanne wydatki – na paliwo, na ubezpieczenie, na przeglądy, na naprawy. Do tego jeszcze na uwadze trzeba mieć to, że nasze cztery kółka, zwłaszcza popularnej marki, stanowią pokusę dla złodziei.

Portal nieruchomości domy.pl sprawdził, w których dzielnicach Warszawy samochody są kradzione najczęściej, a gdzie możemy być o nie raczej spokojni. Według analizy portalu o wynajęciu lub zakupie własnego garażu albo miejsca na strzeżonym parkingu powinni pomyśleć ci, którzy już mieszkają albo zamierzają zamieszkać na Pradze Południe. Jak podała Komenda Stołeczna policji w 2011 r. w tej dzielnicy łupem złodziei padło najwięcej – aż 368 aut. Statystycznie więc codziennie ginął tam czyjś samochód. Drugą dzielnicą pod względem liczby dokonanych kradzieży samochodów jest Mokotów. W ub.r. skradziono ich tam 205. Trzecie miejsce zajęło Bemowo, na którym dokonano 179 takich przestępstw. Stosunkowo spokojni o swoje cztery kółka mogą być mieszkańcy Pragi Północ – dzielnicy, która od lat postrzegana jest, jak widać niesłusznie, jako bardzo niebezpieczna. W 2011 r. skradziono tam 46 samochodów. Najmniej ryzykowne zdaje się być pozostawienie samochodu bez opieki w Ursusie, Wesołej i Rembertowie. Jednak trzeba pamiętać, że w tych dzielnicach, z uwagi na duży odsetek budownictwa jednorodzinnego, o bezpieczeństwie aut często decyduje to, że nie są parkowane na ulicach, lecz na prywatnych, ogrodzonych posesjach.

Tymczasem opłata za miejsce na strzeżonym parkingu w Warszawie wynosi ok. 200 zł miesięcznie, a koszt wynajmu garażu waha się w granicach 200 - 400 zł. Zakup własnego garażu lub wydzielonego miejsca w garażu podziemnym to już droga przyjemność. W stolicy za kilkanaście mkw. przestrzeni dla własnego auta trzeba zapłacić nie raz więcej niż warte jest auto - od  kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – wynika z analizy portalu domy.pl.

{jumi [*9]}

a