piątek, maj 10, 2024
Follow Us
niedziela, 08 lipiec 2012 14:32

Biznes i politycy o przyszłości eurostrefy

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy w 2011 r. Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy w 2011 r. Fot. Forum Ekonomiczne w Krynicy

 

Program Forum Ekonomicznego stara się odpowiedzieć na najpoważniejsze problemy i wyzwania stojące przed Europą. Dlatego też, podczas tegorocznego spotkania 4-6 września w Krynicy, tematyka makroekonomiczna będzie podejmowana wielostronnie.

Europa stanęła wobec jednego z najpoważniejszych kryzysów w powojennej historii. Grecja wciąż daleka jest od stabilizacji, Hiszpania i Włochy borykają się z problemami  na rynku obligacji przez wzrost ich rentowności, a przejmujący przewodnictwo w Radzie Europejskiej Cypr zwraca się o pomoc kredytową do Rosji. Co na to inne europejskie kraje? Niemcy nie zgadzają się z Francją w sprawach dotyczących podstaw funkcjonowania Unii, Włochy mają własne pomysły na unijne reformy, a Hiszpania czeka na pieniądze dla zadłużonych banków. Wydaje się, że realizowany model integracji i system gospodarczy UE wymagają fundamentalnych zmian. W najbliższym czasie kraje Wspólnoty będą musiały rozwiązać podstawowy dylemat - pobudzanie wzrostu gospodarczego, czy dalsze zaciskanie pasa w imię dyscypliny fiskalnej.

W kontekście kryzysu strefy euro stale pojawiają się pytania o regulacje i ich zakres w sektorze finansowym. W ub.r. to dyskusje na ten temat wzbudziły w Krynicy najwięcej emocji. Podczas debat przedstawiciele największych graczy na rynkach finansowych przeprowadzili fundamentalną krytykę istniejącego ładu finansowego. Jednym głosem ekonomiści i politycy wskazywali, że sektor finansowy rozrósł się nadmiernie i przestał służyć realnej gospodarce; a ponadto wyspecjalizował się głównie w omijaniu regulacji i podatków.

W debatach o przyszłości strefy euro, agencjach ratingowych, nadzorze finansowym, sprawności funkcjonowania instytucji państwowych, roli liderów politycznych, czy reformach systemów emerytalnych udział zapowiedzieli członkowie rządów, parlamentów, międzynarodowych instytucji finansowych, ekonomiści, przedstawiciele wielkiego i średniego biznesu m.in.: Miroslav Lajcak, wicepremier i minister spraw zagranicznych Słowacji; Tibor Navracsics, wicepremier i minister administracji publicznej i sprawiedliwości Węgier; Ilze Vinkele, minister zabezpieczenia społecznego łotwy; Jan Krzysztof Bielecki, szef Rady Gospodarczej premiera; Vazil Hudak, wiceminister finansów Słowacji; Peter Chase, dyrektor na Europę, Izba Handlowa, USA; Gabriel Bernardino dyrektor komitetu europejskich nadzorów ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych; Andrzej Jakubiak, przewodniczący Urzędu KNF; László Balogh, wiceprezes węgierskiej Komisji Nadzoru Finansowego; Mark Le Gross Allen, przedstawiciel regionalny Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Europie Środkowej; Vincent Van Dessel, prezes i dyrektor wykonawczy NYSE Euronext Brussels oraz b. premierzy Węgier i Słowacji, Gordon Bajnai i Mikulas Dzurinda.

{jumi [*9]}

 

a