poniedziałek, luty 26, 2024
Follow Us
poniedziałek, 18 grudzień 2023 20:21

Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Warszawa jest miastem, które w ostatnich kilkudziesięciu latach dwukrotnie mocno zmieniło swoją siatkę społeczną Warszawa jest miastem, które w ostatnich kilkudziesięciu latach dwukrotnie mocno zmieniło swoją siatkę społeczną mat.pras

"Jak zachęcić do poznawania historii Warszawy?", to tytuł debaty która odbyła się w Galerii Delfiny na warszawskim Powiślu, w której eksperci rozmawiali na temat wyzwań związanych z popularyzacją wiedzy dotyczącej historii Warszawy wśród jej mieszkańców.

Debata była związana z publikacją kompendium "Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku", które stanowi szczegółową chronologię dziejów miasta od pierwszych śladów osadnictwa na terenach dzisiejszej stolicy.

Zapis debaty: Jak zachęcić do poznawania historii Warszawy?

Warszawa jest miastem, które w ostatnich kilkudziesięciu latach dwukrotnie mocno zmieniło swoją siatkę społeczną. Pierwsza zmiana wynikała z tragedii II wojny światowej, a druga z rozwoju po roku 1989. Obie te zmiany wpłynęły na strukturę demograficzną stolicy. Marcin Rosołowski podkreślił, że "nowi warszawiacy" – osoby, które związały swoje życie zawodowe i rodzinne z miastem – powinny być zainteresowane historią Warszawy. Kamil Ciepieńko dodaje, że historia miasta to fascynujące opowieści o życiu codziennym, zwyczajach i tradycjach mieszkańców. To także historia wielokulturowości, gdzie spotykają się różne wpływy artystyczne, naukowe i społeczne. Poznanie historii to nie tylko podróż w czasie, ale także szansa na lepsze zrozumienie współczesnego oblicza tego dynamicznego miasta.

Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku” to szczegółowe zestawienie pokazujące wydarzenia od pierwszych śladów osadnictwa na terenach dzisiejszej stolicy, w tym porusza tematykę warszawskich jarmarków.

W debacie "Jak zachęcić do poznawania historii Warszawy? "Wzięli w niej udział:

1. Dr hab. inż. Lech Królikowski: Varsavianista i samorządowiec, wieloletni prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
2. Marcin Rosołowski: Współautor książki "Siedem wieków Warszawy: kalendarium historii miasta do końca XIX wieku".
3. Kamil Ciepieńko: Samorządowiec i społecznik, wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy.

Warszawa, budując swoją siłę, czerpała z różnorodności. W dobie próby, jaką były zabory, różnorodność ta była jednym z czynników przetrwania polskości. Przykładem są lata 1861-1863, kiedy warszawiacy o różnym pochodzeniu stawali ramię w ramię na rzecz sprawy niepodległości Polski. Historia miasta jest nie tylko podróżą w czasie, ale także szansą na zrozumienie współczesności.

a