środa, październik 20, 2021
Follow Us
piątek, 09 czerwiec 2017 11:47

Książka która może przyprawić o zawał serca Wyróżniony

Napisane przez JD
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Po „7.27 do Smoleńska” i „Dzień zapłaty” wreszcie jest długo oczekiwania trzecia książka z cyklu „Powrót Almanzora” Marcina Wolskiego. Publikacja jest utrzymana w formie political-fiction i donosi się na najbardziej współczesnych lęków europejskich. Wieczór autorski Marcina Wolskiego, promujący książkę "Powrót Almanzora” odbędzie się w ramach imprezy „Maj na Foksal”, pod patronatem Klubu Ronina i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w piątek, 9 czerwca, o godzinie 19.00 w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

„Powórt Almanzora” to książka, w której jedni widzą dzieło profetyczne inni ponure memento. Akcja rozgrywa się w Europie zalewanej falą islamskich emigrantów.

Bohaterami są postacie znane z dwóch poprzednich tomów cyklu smoleńskiego Marcina Wolskiego „7.27 do Smoleńska” i „Dzień zapłaty”. Trwa globalna operacja sił specjalnych ościennego mocarstwa. Demiurgami zdarzeń są klony hitlerowskich przywódców. Polska "dobrej zmiany" znajduje się w sytuacji krytycznej...

Magdalena Ogórek powiedziała o książce:

„Mistrz słowa, Marcin Wolski, kolejny raz przekazuje Czytelnikom książkę, która niejednego przyprawi o bezsenną noc. Finezja języka, erudycja Autora i wartka akcja z grą wywiadów w tle sprawia, że najnowszego dzieła Wolskiego nie sposób odłożyć na półkę bez poznania zakończenia. Wszelkie skojarzenia z prozą Fredericka Forsytha – uzasadnione!”

Z kolei Paweł Lisicki uważa, że:

{tweetme}Niezwykła to i nie do podrobienia próba literacka zgłębienia świata zwykłym ludziom niedostępnego, gdzie panuje zdrada i okrucieństwo{/tweetme}

„W książce Powrót Almanzora jest to wszystko, co było tak mocną stroną jego poprzednich dwóch tomów, dla których natchnieniem stała się tragedia smoleńska. Niezwykła to i nie do podrobienia próba literacka zgłębienia świata zwykłym ludziom niedostępnego, gdzie panuje zdrada i okrucieństwo.

Ale w tym tomie jest coś jeszcze: proroczy, przenikliwy, barwny i pokazany wręcz z sienkiewiczowską swadą obraz nadciągający nad granicę Europy tabunów muzułmańskich imigrantów. Kto chce wiedzieć, w jakim naprawdę świecie żyemy i żyć będziemy, musi tę książkę przeczytać.”

Juliusz Erazm Bolek ocenia, że „Powót Almanzora” to

„książka, która przyprawi każdego miłośnika poprawności politycznej o zawał serca, i z tego powodu można powieść uznać za niebezpieczną. Jednak kto zna twórczość Marcina Wolskiego wie, że nie jest to literatura dla osób unikających kontaktu ż rzeczywistością, nawet jeśli jest to political-fiction.

Dla mnie ta powieść jest rodzajem romantycznego marzenia, opowieść która pozwala na otaczający świat i dziejące się wydarzenia spojrzeć z innej, zupełnie innej, perspektywy alternatywnej rzeczywistości. Myślę, że to pozwala lepiej zrozumieć XXI wiek.”

 

a