poniedziałek, marzec 20, 2023
Follow Us

Nawrocki

wtorek, 27 grudzień 2016 08:26

Koncert sylwestrowy w Filharmonii Narodowej Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Koncert sylwestrowy w Filharmonii Narodowej http://filharmonia.pl/

Na tegoroczny koncert sylwestrowy, spotkanie z jedną z najbardziej popularnych dzieł w repertuarze operowym – Carmen Georgesa Bizeta, Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza w sobotę 31 grudnia o godz. 19. Orkiestrę i Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi Jacek Kaspszyk. W roli tytułowej usłyszymy Rinat Shaham. Ceny biletów od 120 do 270 złotych.

Carmen Georgesa Bizeta od lat nieodmiennie zachwyca publiczność na całym świecie efektowną orkiestracją i niezwykle udaną stylizacją hiszpańskiego i cygańskiego folkloru. Z perspektywy dzisiejszych słuchaczy ciekawostką jest, że opera ta spotkała się po prawykonaniu z obojętnością słuchaczy i wrogością krytyki.

Sławna paryska Opera-comique w XIX stuleciu była miejscem premier dzieł nie tylko komicznych, lecz często tych, które uznawano za niepasujące do zachowawczej głównej Opery wystawiającej wówczas w Salle Le Peletier, później Palais Garnier. To w Opera-comique miało swą premierę Potępienie Fausta Berlioza (1846), zaś 3 marca 1875 r. po raz pierwszy zabrzmiała tam Carmen Georgesa Bizeta. Trudno uwierzyć, że owa, jedna z najbardziej dziś uwielbianych, opera poniosła wówczas totalną klęskę, spotykając się z obojętnością (w najlepszym razie) publiczności oraz szyderstwami większości krytyków. Ogrom zgryzot podkopał wątłe zdrowie kompozytora, który zmarł 3 miesiące po premierze. Dopiero po latach Carmen powróciła z sukcesem na paryskie sceny, w międzyczasie podbijając serca publiczności Wiednia, Londynu, Nowego Jorku i Mediolanu – głównie w znacząco przerobionej wersji Ernesta Guirauda. Obraz wielkich namiętności kreślony na tle plebejskiego milieu Sewilli dał kompozytorowi pretekst do stylizacji ognistego folkloru Iberii, rozpoczynając wielką nań modę w muzyce europejskiej. Zrewolucjonizował też cały operowy gatunek, stając się zarazem jedną jego najbardziej rozpoznawalnych i powszechnie uwielbianych ikon.

Więcej na: http://filharmonia.pl.

a