niedziela, maj 12, 2024
Follow Us
niedziela, 22 grudzień 2013 07:34

Zima z Galerią Sztuki Średniowiecznej Wyróżniony

Napisane przez Mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało bogaty program wydarzeń towarzyszących otwarciu Galerii Sztuki Średniowiecznej po jej całkowitej rearanżacji.

Wśród propozycji znalazły się koncerty muzyki dawnej, wykłady sobotnie, a także cykl wieczornych czwartkowych spotkań „Średniowiecze o zmroku" i familijne „Średniowieczne Soboty". Przygotowana została również oferta dostosowana do potrzeb gości z dysfunkcjami wzroku i słuchu. 

Biorąc udział w wydarzeniach można poznać modowe hity wieków średnich, zajrzeć do mieszczańskich kamienic i rycerskich zamków, przyjrzeć się fascynującym biografiom męczenników, ascetów i władców, zapoznać się z tajnikami konserwacji rzeźb i obrazów – wszystko to w towarzystwie wybitnych specjalistów.
Ważny punkt programu stanowi cykl koncertów muzyki dawnej, a także familijne średniowieczne soboty, czyli zebrane pod różnymi hasłami – od „Muzyki anielskiej" po „Przygodę rycerską" – wykłady, pokazy i warsztaty. Na nauczycieli czekają warsztaty „Średniowiecze – brutalne, banalne czy mistyczne?" rozwijające umiejętności opisu, analizy i interpretacji dzieł sztuki średniowiecznej; dla grup przedszkolnych i szkolnych MNW organizuje specjalne lekcje muzealne. Przygotowana została również oferta dostosowana do potrzeb gości z dysfunkcjami wzroku i słuchu.

Galeria Sztuki Średniowiecznej - program wydarzeń

WYKŁADY SOBOTNIE - 11 stycznia, 15 lutego, 15 marca, 26 kwietnia i 17 maja - godz. 12 - „Piękno i blask. Galeria Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie" - Wykład przybliżający historię zbiorów Sztuki Średniowiecznej MNW, jednej z najważniejszych tego typu kolekcji w Europie. Poznamy burzliwe dzieje zabytków oraz zmieniające się z biegiem lat oblicza Galerii.
Urszula Król (11.01.2014, 15.03.2014, 17.05.2014) / dr Paweł Freus (15.02.2014, 26.04.2014). Kino MUZ / wstęp wolny / ok. 50 minut; Wykład 11.01.2014 tłumaczony na polski język migowy (PJM).

KONCERT MUZYKI ŚREDNIOWIECZNEJ - niedziele / godz. 18 - Hol Główny / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 minut

9 lutego 2014
„Wyśpiewać duszę, wyśpiewać niebo"
Ewelina Siedlecka-Kosińska – sopran
Dagmara Barna – sopran
Marcin Liweń – kontratenor
Agnieszka Obst-Chwała – fidel, kierownictwo artystyczne
oraz Magdalena Tejchma, Mirosław Feldgebel

Repertuar prezentowany przez zespół Sabionetta został wybrany głównie ze względu na jego przekaz słowny. Teksty odzwierciedlają walkę duszy z ciałem, pragnienie wiecznego spokoju w niebie, relację między niebem a ziemią, pokazaną z obydwu stron. Podczas koncertu zostaną zaprezentowane utwory wielogłosowe z XIV-wiecznego Codex Las Huelgas, motety z Ms. La Clayette oraz pieśni i motety Piotra z Grudziądza.

ŚREDNIOWIECZE O ZMROKU - czwartki / grudzień 2013 – maj 2014 / godz. 19.30 - Kielichy, rzeźby i ołtarze mogą opowiadać najróżniejsze historie. W świat średniowiecza wprowadzą nas przedstawiciele różnych dziedzin – historii sztuki, konserwacji, estetyki, kostiumologii i historii wojskowości. Zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / liczba miejsc ograniczona / ok. 45 minut.

19 grudnia - „Ikonografia Bożego Narodzenia", Przemysław Głowacki - Zabytki sztuki średniowiecznej miały za zadanie ilustrować historię zbawienia. W jaki sposób ludzie tej odległej epoki widzieli wydarzenia związane z narodzinami Chrystusa? Jakie znaczenie przypisywali poszczególnym scenom? Jaka kryje się w nich symbolika?
Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Współpracuje m.in. ze Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki, Centrum Promocji Kultury Praga Południe. Prowadzi blog www.artdone.pl.
2 stycznia - „Piękności w czepcach i podwikach – moda i uroda w wiekach średnich", Magdalena Bialic - Zapraszamy do wspólnego poszukiwania modnych strojów i akcesoriów: szub, kaletek, fantazyjnych czepców, ukazanych na dziełach średniowiecznych mistrzów. Nasza wędrówka będzie okazją do poznania średniowiecznego ideału urody oraz dowiedzenia się, kto i jak w dawnych wiekach szył ubrania, z jakich materiałów je wykonywano, jak je farbowano i jakie kolory były modne.
Dr Magdalena Bialic – kostiumolog, historyk sztuki, wykładowca, przewodnik. Jej zainteresowania badawcze obejmują historię mody (ze szczególnym uwzględnieniem XVIII-wiecznych strojów angielskich oraz ubiorów o charakterze sportowym i rekreacyjnym), sztukę XVIII i XIX wieku oraz historię portretu.

9 stycznia - „Śladami Schongauera i Dürera. Graficzne inspiracje sztuki przełomu XV i XVI wieku", Joanna Sikorska - Co najmniej od lat 70. XV wieku malarze, iluminatorzy, snycerze i złotnicy czerpali wzory z grafiki, będącej wówczas stosunkowo młodą dyscypliną artystyczną. Ryciny były zarówno pomocą w rutynowej pracy rzemieślnika, jak i przedmiotem fascynacji i admiracji. Po jakie zatem wzory sięgano i w jaki sposób je wykorzystywano?
Dr Joanna Sikorska – kurator Gabinetu Rycin i Rysunków MNW. Zajmuje się grafiką włoską i niemiecką XV–XVIII wieku, a także relacjami grafiki z innymi dziedzinami sztuki.

16 stycznia - „Rzeźby i obrazy a architektura gotycka", Jakub Adamski - W jaki sposób wiedza o średniowiecznych kościołach może być przydatna w poznawaniu gotyckich rzeźb i obrazów? Co dzieła średniowiecznych sztuk plastycznych mogą powiedzieć historykowi architektury gotyckiej? Jak nastawy ołtarzowe i figury kultowe funkcjonowały w przestrzeni katedry czy fary miejskiej? Czy dekoracja retabulów podążała za modą architektoniczną? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć analizując dzieła z Galerii Sztuki Średniowiecznej pod kątem historii architektury.
Dr Jakub Adamski – adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UW. Zajmuje się historią architektury średniowiecznej, zwłaszcza gotyckiej.

23 stycznia - „Średniowieczne obrazy i rzeźby okiem konserwatora", Agnieszka Czubak - Jak są zbudowane dzieła prezentowane w Galerii? Co mogą nam powiedzieć o sobie i jak możemy z nich odczytywać ich dzieje?
Agnieszka Czubak – konserwator muzealny, kieruje Pracownią Konserwacji Rzeźby i Malarstwa na Drewnie, która dba o stan zachowania średniowiecznych zbiorów MNW.
30 stycznia - „Jak patrzeć na sztukę średniowieczną?", Piotr Skubiszewski - Spotkanie z wybitnym badaczem sztuki średniowiecznej.
Prof. dr hab. Piotr Skubiszewski – historyk sztuki, emerytowany profesor Uniwersytetu Warszawskiego i Université de Poitiers, członek rzeczywisty PAN i Académie Européenne des Sciences, des Arts et des Lettres, doktor honoris causa KUL i Université de Poitiers.

6 lutego - „Modlitwa w obrazie", Antoni Ziemba - W późnośredniowiecznych kościołach obok nastaw ołtarzowych pojawiały się dzieła, których celem było pomaganie wiernych w indywidualnej modlitwie. Należy do nich Korona Marii – największy obraz tablicowy w Galerii Sztuki Średniowiecznej. Z myślą o kim został stworzony? Jak był wykorzystywany w praktykach modlitewnych? I jakie były związki między pobożnością a obrazami?
Prof. dr hab. Antoni Ziemba – kurator Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej w MNW, autor koncepcji rearanżacji Galerii Sztuki Średniowiecznej, wykładowca w Instytucie Historii Sztuki UW.

13 lutego - „Uzbrojenie w sztuce gotyku – fakty i mity", Tomasz Mleczek - Spotkanie będzie okazją do obejrzenia fragmentów uzbrojenia zaczepnego i ochronnego oraz porównania go ze źródłami ikonograficznymi. Na ile przedstawienia z okresu pełnego i późnego średniowiecza mogą być wiarygodnym źródłem informacji dla historyków? Co mogło wpływać na deformację uzbrojenia przez artystów?
Dr Tomasz Mleczek – historyk wojskowości i bronioznawstwa, pracownik Zamku Królewskiego w Warszawie, opiekun zbiorów Gabinetu Genealogiczno-Heraldycznego ZKW, czynny rekonstruktor.

20 lutego - „Ołtarz Jerozolimski", Kamil Kopania - Poznamy jedno z najciekawszych dzieł późnego średniowiecza związanych z Gdańskiem. Szczególną uwagę zwrócimy na sposób odczytywania kolejnych scen na kwaterach Ołtarza Jerozolimskiego, charakteryzującego się rzadko stosowanym typem narracji.
Dr Kamil Kopania – adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UW. Zajmuje się związkami sztuk plastycznych z teatrem, ceremoniami liturgicznymi o charakterze parateatralnym, funkcją i odbiorem dzieł sztuki w średniowieczu.

27 lutego - „Czemu służył Poliptyk Grudziądzki?", Zofia Herman - Spotkanie poświęcone nastawie ołtarzowej z kaplicy zamku krzyżackiego w Grudziądzu. Zastanowimy się nad kultowym i politycznym znaczeniem ikonografii dzieła, skupiającej się na ukazaniu chwały Marii, patronki zakonu krzyżackiego. Porozmawiamy też o historii poliptyku, który po dekonstrukcji i rozcięciu skrzydeł został ponownie scalony w Malborku na początku XX w.
Zofia Herman – adiunkt w Zbiorach Sztuki Średniowiecznej MNW, pracowała przy wystawie „Od van Eycka do Dürera" w Groeningemuseum w Brugii (2010) oraz w zespole kuratorskim Andy Rottenberg przy wystawie „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce" (2011) w Martin-Gropius-Bau w Berlinie.

ŚREDNIOWIECZNE SOBOTY
Wykład, animacje plastyczne dla dzieci, warsztaty familijne, średniowieczne pokazy i spotkanie w Galerii dla dorosłych.

11 stycznia / sobota - Mędrcy świata, monarchowie

godz. 12 - „Piękno i blask. Galeria Sztuki Średniowiecznej MNW" - wykład, Urszula Król. Wykład przybliżający historię zbiorów Sztuki Średniowiecznej MNW, jednej z najważniejszych tego typu kolekcji w Europie. Poznamy burzliwe dzieje zabytków oraz zmieniające się z biegiem lat oblicza Galerii. Tłumaczony na polski język migowy (PJM). Kino MUZ / wstęp wolny / ok. 50 minut.
12-15 - „Średniowieczne inspiracje" – animacje plastyczne dla dzieci w Holu Głównym - obowiązuje bilet wstępu do Muzeum.

13 - „Mędrcy świata, monarchowie" – warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat - obowiązują zapisy / obowiązuje bilet wstępu do Muzeum/ ok. 70 minut. Zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 9–15 pod numerem telefonu + 48 22 621 10 31 wew. 246 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

15 - „Najstarsze polskie kolędy i pastorałki. Wspólne śpiewanie kolęd" - kwartet Warsaw Classic. Zachęcamy do przyjścia z własnymi instrumentami muzycznymi i świątecznym nastrojem, aby wraz z kwartetem smyczkowym Warsaw Classic wspólnie zagrać i zaśpiewać najstarsze polskie kolędy i pastorałki. Hol Główny / obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / ok. 50 minut.
Warsaw Classic to nietypowy kwartet smyczkowy stworzony przez absolwentów Akademii Muzycznej w Warszawie i Białymstoku. Gra w składzie: Karolina Matuszkiewicz – I skrzypce i głos Marta Orzęcka – II skrzypce Sergiusz Pinkwart – altówka i prowadzenie koncertu Marzena Masłowska – wiolonczela.

16 - „Śladem gwiazdy betlejemskiej", Karolina Zalewska, spotkanie dla dorosłych w Galerii - obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / liczba miejsc ograniczona / ok. 40 minut.

15 lutego / sobota - Książęta, mieszczanie i kmiecie
godz. 12 - „Piękno i blask. Galeria Sztuki Średniowiecznej MNW" – wykład, dr Paweł Freus - Wykład przybliżający historię zbiorów Sztuki Średniowiecznej MNW, jednej z najważniejszych tego typu kolekcji w Europie. Poznamy burzliwe dzieje zabytków oraz zmieniające się z biegiem lat oblicza Galerii. Kino MUZ / wstęp wolny / ok. 50 minut.

12-15 - „Średniowieczne inspiracje" – animacje plastyczne dla dzieci w Holu Głównym - obowiązuje bilet wstępu do Muzeum.

13 - „Książęta, mieszczanie i kmiecie" - warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat - obowiązują zapisy / obowiązuje bilet warsztatowy / ok. 70 minut. Zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 9–15 pod numerem telefonu + 48 22 621 10 31 wew. 246 lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

15 - „U szewca Dratewki", Marcin Osojca, pokaz specjalny - Poznaj tajniki średniowiecznego warsztatu szewskiego: zobacz narzędzia pracy szewca i dowiedz się, jakie były sposoby szycia średniowiecznych butów, kaletek, ubrań i wielu innych przedmiotów.
Marcin Osojca – interesuje się archeologią eksperymentalną i historią, jego pasją jest rekonstrukcja zabytków skórzanych z okresu wpływów rzymskich, rzymskiego antyku i średniowiecza. Podczas pokazów i warsztatów dzieli się wiedzą na temat obróbki skóry, narzędzi wykorzystywanych przez dawnych rzemieślników oraz przedmiotów, które wykonywano z tego materiału. Hol Główny / obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / ok. 50 minut.

16 - „Szuby, mieszki i ciżmy, czyli o modzie w okresie późnego średniowiecza", dr Magdalena Bialic, spotkanie dla dorosłych w Galerii. Obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / liczba miejsc ograniczona / ok. 40 minut.

AUDIOPRZEWODNIKI
Zapraszamy do korzystania z audioprzewodników przygotowanych dla Galerii Sztuki Średniowiecznej. Urządzenia można bezpłatnie wypożyczyć w punkcie informacji MNW. Oprowadzanie dostępne jest w sześciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, francuskiej i rosyjskiej. Ponadto urządzenia zawierają audiodeskrypcje w języku polskim (dedykowane osobom z dysfunkcją wzroku), przygotowane we współpracy z Fundacją Kultury bez Barier, oraz nagrania muzyczne – dzięki uprzejmości Parlophone Music Poland A Warner Music Group Company, pochodzące z płyt z serii „Kolekcja Muzeum Narodowego" dostępnych w sklepie muzealnym. Ponadto w programie: warsztaty dla nauczycieli, warsztaty dla osób z dysfunkcją wzroku, spotkania i wykłady dla osób z dysfunkcją słuchu.
www.mnw.art.pl

a