poniedziałek, maj 13, 2024
Follow Us
poniedziałek, 30 wrzesień 2013 18:35

Kanonizacja Jana Pawła II Wyróżniony

Napisane przez Mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Długo oczekiwana data ogłoszenia Jana Pawła II świętym jest już znana. Kanonizacja odbędzie się w przyszłym roku, dokładnie 20 października w Rzymie. Z tej okazji startuje kampania społeczna, a stolica będzie miejscem działań, które zainicjowali młodzi ludzie, grono stypendystów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II.

Z okazji ogłoszenia daty kanonizacji Centrum Myśli Jana Pawła II we współpracy ze stypendystami m.st. Warszawy im. Jana Pawła II uruchomiło kampanię społeczną „Wszyscy możemy być święci", którą będzie można oglądać w komunikacji miejskiej. – Na plakatach i wlepkach pojawiają się ludzie, których codziennie mijamy na ulicy: kucharka, student, małżeństwo z dwójką dzieci, hipster, kobieta w ciąży, licealista. Każdy trzyma nad głową przedmiot, który zabrał z domu, a przedmiot ten przypomina aureolę – tłumaczy Michał Rżysko z Centrum Myśli Jana Pawła II.

– Świętość człowieka najlepiej widać w codziennym działaniu, stąd pomysł na zabranie przedmiotu z domu. Z kolei łańcuch rąk, który widać na zdjęciach, udowadnia, że będąc świętym, nigdy nie jesteś sam. Jesteś z ludźmi i dla ludzi – wyjaśnia Michał Senk, który w Centrum Myśli Jana Pawła II odpowiada za pracę ze stypendystami.

– Jestem zwolennikiem potocznego rozumienia, czym jest świętość. Człowiek uczciwy, wrażliwy, uczynny jest człowiekiem świętym, ale do ogłoszenia go świętym przez Kościół to nie wystarcza. Potrzeba jeszcze więzi z Panem Bogiem – w wywiadzie dla Foksal Eleven wyznał metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Każdy może być świętym, tak samo każdy może wziąć udział w kampanii. – Wystarczy ściągnąć ze strony centrumjp2.pl szablon, w którym umieszcza się zdjęcie – zachęca Rżysko. Szablon można udostępnić na Facebooku albo przesłać do Centrum Myśli Jana Pawła II, wtedy znajdzie się wśród wielu innych, które zostaną pokazane w internecie.

Na stronie centrumjp2.pl/swiety oprócz przesłanych fotografii znaleźć można teksty Jana Pawła II na temat świętości, a także filmy, w których m.in. kard. Kazimierz Nycz, Paweł Zuchniewicz, Jan Wróbel, Tadeusz Sobolewski, Milena Kindziuk, a także młodzi ludzie, stypendyści m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, wypowiadają się, kim jest dla nich osoba święta i kim był dla nich Jan Paweł II.

Kampania jest zasługą stypendystów m.st. Warszawy im. Jana Pawła II, którzy wzięli w niej udział, a potem rozwieszali plakaty i rozdawali wlepki.

 

Wydarzenia w dniu kanonizacji

Coraz częściej mówi się, że Polacy kochają Jana Pawła II, ale go nie znają. W cenie są pamiątki po papieżu, a nie encykliki czy zbiory homilii, które po sobie zostawił. Mimo to nie ulega wątpliwości, że Jan Paweł II był w stanie przemieniać ludzi i świat. – Dzięki niemu wróciłem do Kościoła – Andrzej Seweryn mówił w wywiadzie dla Centrum Myśli Jana Pawła II w 2008 roku.

W maju 2011 roku pojawiło się wiele głosów mówiących o tym, że beatyfikację przeżywano w Polsce emocjonalnie, natomiast jako wspólnota Polacy tamten moment przespali. – Bez oglądania się na innych, każdy powinien zadać sobie pytanie: jak podczas kanonizacji będzie wyglądało moje spotkanie z papieżem? Będzie ono porywem serca, wezmę do ręki „Pamięć i tożsamość", odsłucham homilii na mp3, a może przyjdę na dyskusję na temat papieża, to zależy wyłącznie ode mnie – twierdzi Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

W dniu kanonizacji Centrum Myśli Jana Pawła II planuje zorganizowanie happeningów. Jednym z nich będzie akcja, w trakcie której w klubach, muzeach oraz innych modnych miejscach w Warszawie rozstawione zostaną krzesła i leżaki. – Warto jest znaleźć chwilę, aby wyjść z kołowrotka codzienności, wejść w świat myśli Jana Pawła II, w świat głębszego wymiaru rzeczywistości – mówi Marcin Nowak z 1Piętra. W ten sposób papieskie Centrum zachęci Polaków, aby 20 października poświęcić na lekturę tekstów Jana Pawła II przynajmniej pięć minut. – To na pewno nie będzie czas stracony! – podsumowuje Nowak.

 

 

Najczęściej zadawane pytanie przez media o Jana Pawła II

Na moment ogłoszenia daty kanonizacji Jana Pawła II w Centrum Myśli Jana Pawła II powstała „ściąga" dla mediów, w której padają odpowiedzi na najczęściej zadawane przez dziennikarzy pytania. Np. czym różni się kanonizacja od beatyfikacji? Czy „Pokolenie JP2" istnieje? Czy nauczanie Jana Pawła II jest dalej aktualne? Ile pomników Jana Pawła II powstało po jego śmierci?

 

Czym się różni kanonizacja od beatyfikacji?

Oba terminy odnoszą się do formalnych aktów Stolicy Apostolskiej, które uznają osobę zmarłą za „świętą", czyli taką, która dostąpiła zbawienia. Akt kanonizacji poprzedza akt beatyfikacji. Beatyfikacja zezwala na publiczny kult, ale o charakterze lokalnym, kanonizacja natomiast powoduje, że ten kult staje się powszechny. Każdy z tych dwóch aktów poprzedzony jest procesem, w którym potwierdza się heroiczność życia i cnót danej osoby oraz wymagany jest co najmniej jeden, potwierdzony przez różne komisje, cud.

 

Czy „Pokolenie JP2" istnieje?

Od śmierci Jana Pawła II pytanie to stale powraca. Po pierwsze, termin ukuli dziennikarze z Francji w 1997 roku, zafascynowani wielkimi rzeszami młodych, którzy uczestniczyli w Mszach świętych i spotkaniach z papieżem podczas ówczesnych paryskich Światowych Dni Młodzieży. W Polsce, kiedy w sondażach pytano o identyfikację z terminem „Pokolenie Jana Pawłem II", przyznaje się do niego większość (około 60 proc.) badanych w każdej z badanych generacji wiekowych. Oznacza to, że trudno mówić o tym fenomenie jako o pokoleniu rozumianym zgodnie z definicjami używanymi przez socjologię i inne nauki społeczne.

Nie ulega wątpliwości, że w Polsce żyje niemało ludzi, którzy określają się w ten sposób – ludzi, którzy są przekonani o tym, że bł. Jan Paweł II wpłynął na życie wspólnoty narodowej i społecznej Polaków, a także na ich własne życie. Liczba inicjatyw, które w całej Polsce odwołują się do inspiracji Janem Pawłem II, świadczy o tym, że co najmniej część z tych ludzi swoje przywiązanie do papieża przekuwa również w czyny – wielkie i małe, od ogólnopolskich fundacji działających z rozmachem po czasem lokalne, parafialne, szkolne inicjatywy.

 

Czy nauczanie Jana Pawła II jest dalej aktualne?

Mimo że od śmierci Jana Pawła II upłynęło dobrych kilka lat, wydaje się, że słowa i teksty papieża nadal mogą być kluczem do zrozumienia otaczającego świata w wymiarze społecznym, rodzinnym, kulturowym, ekonomicznym. Skomplikowana rzeczywistość, zatomizowane społeczeństwo, szum informacyjny powodują, że współczesny człowiek coraz bardziej czuje się osamotniony i poszukuje pewnego „kodu wartości", według którego mógłby działać. Na ten „kod wartości" Jana Pawła II składają się następujące pojęcia, kluczowe dla zrozumienia papieskiego nauczania dzisiaj:

Prawda – wśród wielu „prawd", o których mówi się dzisiaj, że są równoprawne, papież głosił, że prawda jest jedna i daje się poznać.

Człowiek – jest drogą Kościoła, a kwestionowanie prawa do życia osób słabych, starszych, ubogich nie może mieć miejsca. Jan Paweł II ukazał na tym tle godność człowieka, która jest podstawą wszystkich innych praw i obowiązków. Opierał na tym całe nauczanie bioetyczne. Jasno też mówił, że człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa.

Wolność – to nie swoboda, jedynie związek wolności z prawdą czyni człowieka prawdziwie wolnym. Nie chodzi o to, że papież zakazywał czegokolwiek, mówił natomiast, że jeśli człowiek odrzuca Chrystusa, a ma do tego prawo, musi i powinien zadać sobie pytanie, dlaczego tak robi. Wolność bez świadomości, czym są konsekwencje moich decyzji, w rozumieniu Jana Pawła II nie jest żadną wolnością.

 

Ile pomników Jana Pawła II powstało od jego śmierci?

Często słychać z wielu ust utyskiwania, że „Po co tyle pomników?", że zasadniej byłoby przede wszystkim zająć się nauczaniem Jana Pawła II, a fundusze na pomniki przeznaczyć na inne, bardziej potrzebne dzieła – szkoły, szpitale, pomoc charytatywną. Tymczasem pomniki i w ogóle materialne przejawy upamiętniania papieża Polaka też mają swoją istotną wartość dla naszej wspólnoty religijnej, a może jeszcze bardziej – narodowej. Ich rolą jest podtrzymywanie pamięci zbiorowej o wielkim Polaku, o jego dziedzictwie, przesłaniu, czasach, w których żył, pytaniach i odpowiedziach, jakie nam zostawił. Dlatego też nie można krzywić się na wspólnoty lokalne, także małe i prowincjonalne, że choć są już pomniki papieża w Warszawie, Krakowie i Częstochowie, to i one chcą postać Jana Pawła II upamiętnić. Inną kwestią pozostaje oczywiście forma upamiętnienia, nierzadko kiczowata, pełna blichtru, mało estetyczna.

Na pytanie, ile powstało pomników Jana Pawła II po jego śmierci, nie sposób dziś odpowiedzieć. Warto jednak pamiętać, że pojawiają się inicjatywy upamiętniające Jana Pawła II w inny sposób niż postawienie pomnik z marmuru, choć do pomnika się odwołują. Jedną z nich są stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Co roku od ośmiu lat miejskie stypendia otrzymuje 600 osób, które mimo trudnej sytuacji materialnej, działają społecznie, osiągają dobre wyniki w nauce, mają na swoim koncie osiągnięcia artystyczne i sportowe. To oni, tak samo jak pomnik, będą utrwalać pamięć o Janie Pawle II na lata.

{jumi [*7]}

a