środa, maj 18, 2022
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/14184.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/14184
czwartek, 25 lipiec 2013 10:24

Święto Dzieci Gór Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Święto Dzieci Gór www.swietodziecigor.pl

Taki będzie świat, jaki my dorośli potrafimy przekazać najmłodszym. To od nas zależy, czy nauczymy dzieci iść przez życie z zaciśniętą pięścią, czy otwartą dłonią. W tych najbliższych dniach będziemy znów drążyć skałę: budując przyjaźń dzieci, spróbujemy zbudować pokój świata – tak rozpoczął XXI Festiwal Święto Dzieci Gór jego dyrektor Antoni Malczak.

Nowosądecki Festiwal Święto Dzieci Gór jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie - podczas wspólnej zabawy - zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników. Uczestnikami Święta Dzieci Gór są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne, reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. W sumie w imprezie uczestniczy ok. 500 dzieci w wieku od 7 do 14 lat.

Na tegoroczny festiwal do Nowego Sącza przyjechały dziecięce grupy regionalne m.in. z Tajwanu, Ukrainy i grupa Freespirit z Ghany, która od trzech lat starała się o wizę wjazdową do Europy, tylko po to, aby przyjechać do Nowego Sącza. Festiwal odbywa się w dniach 21-28 lipca.

Dotychczas na Święcie Dzieci Gór tańczyły dzieci z kilkudziesięciu krajów z 5 kontynentów. W tym roku po raz pierwszy na festiwalu zatańczył... biskup. Po zakończeniu mszy bp Długosz nawet nie zdążył zdjąć szat liturgicznych, tylko od razu na placu przed ołtarzem porwał dzieci do tanga, dedykowanego pochodzącemu z Argentyny papieżowi Franciszkowi. W pierwszy dzień Festiwalu miał miejsce korowód uczestników po nowosądeckich ulicach i Rynku. W kolejne dni odbyły się Dni: lachowsko-bułgarski, orawsko-osetyjski i podhalańsko-indyjski.

{gallery}14184{/gallery}

Przy okazji trwania Festiwalu odbywają się też Ogólnopolskie Warsztaty Instruktorskie, których tematem wiodącym są TAŃCE KRAKOWIAKÓW W OPRACOWANIU DLA DZIECI I MŁODZIEŻY. Będzie on realizowany przez dwa kolejne lata: 2013 (Krakowiacy Wschodni) i 2014 (Krakowiacy Zachodni). Zajęcia taneczne prowadzi Pani Wiesława Hazuka, choreograf, ekspert polskiej sekcji C.I.O.F.F., opiekun artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca ŚWIERCZKOWIACY działającego przy Centrum Kultury MOŚCICE w Tarnowie.

Festiwal jest organizowany od 1992 roku. Nawiązuje on do przesłanek programowych ŚWIĘTA GÓR - przedwojennej imprezy zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich, której głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego - pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich.


W Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Galerii SOKÓŁ przy ul. Długosza 3 w Nowym Sączu do 28 lipca 2013 r. można oglądać wystawę fotografii XX Festiwalu ŚWIĘTO DZIECI GÓR, które miało miejsce w 2012 roku.

www.swietodziecigor.pl

{jumi [*6]}

a