wtorek, kwiecień 16, 2024
Follow Us
środa, 24 lipiec 2013 10:56

Sztuka jest przygodą Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sztuka jest przygodą www.mnw.art.pl

„Sztuka jest dla nas przygodą, wejściem w nieznany świat, który mogą odkryć tylko ludzie przygotowani
na podejmowanie ryzyka". Mark Rothko

W Muzeum Narodowym w Warszawie do 1 września 2013 r. trwa wystawa Marka Rothko. Obrazy pochodzą z National Gallery of Art w Waszyngtonie. Jest to pierwsza w Polsce monograficzna prezentacja znakomitego współtwórcy szkoły nowojorskiej, znanego przede wszystkim z wielkoformatowych abstrakcji określanych jako „malarstwo pól koloru".

„Zostałem malarzem, bo chciałem wznieść malarstwo na poziom oddziaływania muzyki i poezji" – odpowiadał Mark Rothko, gdy pytano go o źródła inspiracji i życiowe credo.

Wystawa tego wielkiego mistrza sztuki XX wieku zamyka Rok Jubileuszowy 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Istotną część wystawy stanowią materiały archiwalne, pochodzące m.in. z archiwum rodzinnego Kate i Christophera, dzieci Marka Rothki, wśród których znajduje się rzadko wystawiana The Graphic Bible rabina Lewisa Browne'a, ilustrowana przez Rothkę (będąca jego jedynym ważnym komercyjnym projektem ilustratorskim), oraz wybór ulubionych książek i płyt artysty. Jej dopełnieniem jest projekt Nicolasa Grospierre'a – fotograficzna wycieczka w przeszłość do miasta urodzenia Rothki, Dźwińska. Ekspozycji towarzyszy obszerny katalog z tekstami wybitnych historyków sztuki ze Stanów Zjednoczonych i Polski.

Mark Rothko – urodzony jako Marcus Rothkowicz 25 września 1903 roku w Dźwińsku w Rosji (dawniej Dyneburg, obecnie Daugavpils na Łotwie), w 1913 roku wyemigrował z rodziną do Ameryki. Tam ukończył szkołę w Portland, w stanie Oregon, następnie studiował w Yale, aż w końcu osiadł w Nowym Jorku czasów wielkiego kryzysu. Należał do pokolenia, które stworzyło wielką sztukę amerykańską, interesował się filozofią, muzyką i teorią sztuki, był również stałym bywalcem świetnych muzeów nowojorskich. Otacza go legenda mrocznego mistrza – Rembrandta swoich czasów, a jego obrazy biją dziś rekordy cenowe na międzynarodowych rynkach sztuki, jednak w Polsce pozostaje dotąd niemal nieznany.

„Sztuka jest dla nas przygodą, wejściem w nieznany świat, który mogą odkryć tylko ludzie przygotowani
na podejmowanie ryzyka". Mark Rothko

 

Lekcje muzealne i oprowadzania

Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało bogaty program edukacyjny towarzyszący wystawie. Propozycje edukacyjne, wśród których znajdą się prowadzone przez artystów warsztaty dla rodzin, wykłady, czwartkowe spotkania ze specjalistami i artystami skierowane są zarówno do dzieci, młodzieży jak i osób dorosłych.

W muzyczną podróż po świecie Marka Rothki zaprasza Sergiusz Pinkwart, skrzypek, altowiolista i pasjonat twórczości amerykańskiego abstrakcjonisty. Na spotkaniu usłyszymy melodie towarzyszące Rothce, który wyruszył z prowincjonalnego Dźwińska do serca Ameryki. Poznamy muzyczny gust malarza i kolejne etapy twórczości, które przybliżały go do ambitnego celu – pełnego zespolenia świata dźwięków i obrazów.

4 sierpnia, godz. 13–15 - Warsztaty artystyczne dla dzieci wieku 5–12 lat prowadzone przez Agnieszkę Brzeżańską – malarkę, fotografkę, autorkę filmów wideo (zbiórka w holu głównym; obowiązują zapisy i bilet wstępu na wystawę).

8 i 29 sierpnia, godz. 19 - Wieczorne oprowadzania po wystawie. W muzyczną podróż po świecie Marka Rothki zaprasza Sergiusz Pinkwart, skrzypek, altowiolista i pasjonat twórczości amerykańskiego abstrakcjonisty (zbiórka w holu głównym; obowiązuje bilet wstępu na wystawę).

18 sierpnia, godz. 13–15 - Warsztaty artystyczne dla dzieci w wieku 5–12 lat prowadzone przez Zbigniewa Rogalskiego – malarza i autora projektów fotograficznych. Uczestnicy będą mogli realizować swoje wyobrażenia na matrycach rzutników, komponując jednocześnie dynamicznie zmieniające się wielkoformatowe projekcje (zbiórka w holu głównym; obowiązują zapisy i bilet wstepu na wystawę).

 

Zapisy na lekcje oraz zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, od poniedziałku do piątku w godz. 9–15, tel. +48 22 621 10 31 wew. 246.
http://www.mnw.art.pl

{jumi [*7]}

 

a