środa, maj 01, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 125.
poniedziałek, 14 styczeń 2013 12:06

Subkultura Hipsterów Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Subkultura Hipsterów okładka A.M. Damasiewicz

Media ostatnio często rozpisują się na temat subkultury Hipsterów. Wiele z informacji, które do nich trafiają, są błędne lub po prostu nie prawdziwe. Na tej podstawie tworzy się w mediach niezbyt przyjazny i bardzo stereotypowy wizerunek współczesnego Hipstera.

Młodzi ludzie związani z tą subkulturą, są opisywani, jako bezideowi, wyprani ze wszelkich wartości, zadufani w sobie egoiści. Zainteresowani tylko i wyłącznie modnym ubieraniem się i przyziemnymi przyjemnościami życia. Taki obraz, kreowany jest w mediach z niewiedzy i braku rozeznania, czym jest właściwie zjawisko hipsteryzmu? Wynika, to po części z winy samych hipsterów, którzy bardzo niechętnie opowiadają o sobie i swoich poglądach, gdyż jest to częścią ich kontestacji współczesnej kultury. W myśl zasady: że prawdziwy hipster, prędzej umrze niż przyzna się do tego, że jest prawdziwym hipsterem.
Tymczasem, okazuje się, że to bardzo ciekawa i interesująca subkultura, które swoje korzenie wywodzi od Jazzu i bebopu, granego niegdyś, w latach czterdziestych i pięćdziesiątych, w ciemnych piwniczkach niszowych klubów Nowego Jorku. To, subkultura, która bardzo wyraźnie opowiada się przeciwko bezmyślnemu konsumpcjonizmowi i komercyjnemu traktowaniu człowieka.

 „Subkultura hipsterów jest nie tylko frapującą książką o współczesnych trendach w kulturze młodzieżowej oraz praktykowaniu popkultury. To także opowieść o tym, jak na przełomie XX i XXI w. zmieniają się ruchy subkulturowe, nabierając do siebie dystansu i ujmując w ironiczny nawias. Przede wszystkim jednak jest to esej o ciągłości tradycji oraz pojęć w tych rejestrach kultury, w których mało kto by się tego spodziewał".

prof. Mariusz Czubaj

Aleksandra Litorowicz (ur. 1986) – kulturoznawczyni, animatorka kultury i badaczka związana z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej. Twórczyni i redaktorka portalu warszawskiego street artu i sztuki publicznej (puszka.waw.pl), współredaktorka „Warsaw City Alive" - przewodniczka po Warszawie (cityalive.net).

{jumi [*7]}

a