wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
wtorek, 18 grudzień 2012 12:12

Ubezpieczony-nieubezpieczony Wyróżniony

Napisane przez AM
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Można płacić dobrowolne składki na ubezpieczenie zdrowotne i nie być formalnie ubezpieczonym, jeżeli choćby jedną ze składek wpłaci się po ustalonym terminie. Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma obowiązku informować o wygaśnięciu umowy.

Od 1 kwietnia 2003 r. osoba ubezpieczająca się dobrowolnie, podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia określonego w umowie zawartej przez tę osobę z Funduszem, a przestaje być nim objęta z dniem rozwiązania umowy lub po upływie miesiąca nieprzerwanej zaległości w opłacaniu składek. Może okazać się, że NFZ będzie domagał się od osób formalnie niebędących ubezpieczonymi, a które korzystały ze świadczeń medycznych zapłaty za leczenie. Ewentualne żądanie zapłaty za leczenie może dotyczyć nie tylko płatników, ale także członków rodziny objętych nieistniejącym ubezpieczeniem.

 

Umowa traci moc

Jak informuje Magdalena Szefernaker z biura prasowego Centrali NFZ najczęstsze powody, w wyniku, których dochodzi do rozwiązania umowy w ramach dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego to:

- osoba może podlegać w tym samym czasie wyłącznie albo obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu albo dobrowolnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Podleganie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu wyłącza tym samym podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, co w praktyce spowoduje, że wcześniej zawarta umowa dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego wygaśnie;

- umowa może zostać rozwiązana przez ubezpieczającego się w drodze pisemnego poinformowania Narodowego Funduszu Zdrowia o rezygnacji z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego;

- nieopłacenie składki w obowiązującym terminie powoduje rozwiązanie umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z upływem miesiąca nieprzerwanej zaległości w opłacaniu składek.

 

Jej wysokość składka

Składka na ubezpieczenie zdrowotne za miesiące: październik, listopad, grudzień 2012 r. wynosi miesięcznie nie mniej, niż 332,08 zł. Składkę opłaca się do 15. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Każdorazowa zmiana podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne podawana jest przez GUS (www.stat.gov.pl) po 15. dniu miesiąca rozpoczynającego kolejny kwartał. Informację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne można uzyskać w oddziale wojewódzkim Funduszu lub na stronach internetowych oddziału. Jej wysokość ulega zmianie co roku. Obecnie wynosi 9 proc. podstawy wymiaru składki, zgodnie z art. 242 pkt 2 ww. ustawy.

www.rynekzdrowia.pl

http://nfz.gov.pl

{jumi [*9]}

a