czwartek, luty 25, 2021
Follow Us
piątek, 10 kwiecień 2020 16:01

Czechy: Zamki i pałace zwiedzamy wirtualnie - kontynuacja Wyróżniony

Napisane przez Anna Gruszczyńska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czeskie zamki i pałace to atrakcja nie lada dla miłośników historii i kultury. W ramach akcji #zostańwdomu prezentujemy kolejną porcję wrażeń kulturalnych z Czech.

Zamek Strakonice

Średniowieczny zamek stoi na kamiennym występie skalnym nad zbiegiem rzek Otavy i Volyňki w Strakonicach na południu Czech. Potężny kompleks z gotycką wieżą, domunujący nad miastem, należy obecnie do narodowych zabytków kultury. 

Zamek Pernštejn

Należy do najliczniej odwiedzanych zamków na Morawach. Wznosi się na skale nad miejscowością Nedvědice już od niemal ośmiu wieków. Zamek nigdy nie został zdobyty.

Zamek Roštejn

Późnogotycki zamek stoi na występie skalnym na wysokości 677 m n.p.m. w romantycznych lasach w pobliżu wioski Doupě, około 10 km od Telča. Zbudowany został w pierwszej połowie XIV wieku przez szlachtę z  Hradca. Nad zamkiem dominuje wieża gotycka o wysokości 48 metrów, z której rozciąga się piękny widok na okolicę. 

Pałac Pardubice

W pałacu mieści się Muzeum Czech Wschodnich ze stałą ekspozycją broni, pocztówek i czeskiego szkła. Na zwiedzających czekają wczesnorenesansowe komnaty  z unikatowymi malowidłami ściennymi. Do dziś zachowały się także pierwotne mury obronne. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pojďte si s námi zasoutěžit o pohlednici z pardubického zámku!?? Korunou renesančního Zámku Pardubice ze 16. století je hlavní věž - hláska. Sice se aktuálně nemůžete pokochat dechberoucím výhledem, ale aspoň si s námi vyzkoušíte tipovací soutěž! Stačí začít sledovat náš profil a napsat nám do komentářů nebo zpráv kolik asi měří zámecká věž. Ze správných odpovědí vylosujeme za šest dní tři výherce, kterým pošleme pohlednici s pozdravem ze zámku! . . . #zamekpardubice #vychodoceskemuzeum #soutez #tipovacisoutez #pohlednice #vez #zameckavez #renesance #ceskepamatky #domovmuj #zakulturou #zamek #ceskezamky #tipnavylet #pardubice #vychodnicechy #pardubickykraj #ceskarepublika #pardubicecastle #postcard #castletower #castletowers #renessaince #czechmonuments #castles #eastbohemia #czechrepublic #follow #followme

A post shared by Východočeské muzeum (@zamek_pardubice) on

Zamek Kašperk

Ulokowany w regionie Szumawa, na południowym zachodzie Czech jest najwyżej położonym zamkiem królewskim w Czechach. Leży na wysokości  886 m n.p.m. Zbudowany został w roku 1356 przez czeskiego króla i cesarza rzymskiego Karola IV. 

Pałac Linhartovy

Powstał w drugiej połowie XVI wieku w wyniku przebudowy twierdzy na siedzibę renesansową.  Leży między miastem Krnov i Albrechtice na północnych Morawach. Na zwiedzających czeka także piękny park pałacowy. 

 

Ruiny zamku Hukvaldy

Rozległe ruiny średniowiecznego zamku Hukvaldy, jednego z największych morawskich zamków, znajdują się około 40 km od Czeskiego Cieszyna. Niemal na  każdym kroku natkniemy się tutaj na ślady upamiętniające pobyt słynnego kompozytora Leoša Janáčka, który czerpał tu inspiracje dla swej twórczości muzycznej. Na zamku corocznie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Janáčkovy Hukvaldy“ 

 

 

Czechy: Zamki i pałace zwiedzamy wirtualnie - 10 czeskich zamków czytaj tutaj...

 

Zamek Malenovice

Siedziba rodu Šternberków, jeden z najpopularniejszych zabytków regionu zlińskiego, leży około 6 km od centrum Zlína. Założony został w drugiej połowie XIV wieku. W ciągu kolejnych stuleci przeszedł kilkukrotne przebudowy. Obecnie mieści się tu muzeum południowo-wschodnich Moraw. 

Pałac Vizovice

Pałac zbudowany został w XVIII wieku. W bogato wyposażonych barokowych i klasycystycznych wnętrzach prezentowane są dzieła mistrzów holenderskich. 

 

Zamek i twierdza Špilberk

Już od ponad siedmiu stuleci dominuje nad Brnem. Został założony w połowie XIII wieku przez czeskiego króla Przemysła Ottokara II. Potężna twierdza, wznosząca się na stromym zboczu bezpośrednio nad miejską starówką, stanowi popularne miejsce spacerów i odpoczynku mieszkańców miasta. 

a