wtorek, marzec 05, 2024
Follow Us
sobota, 13 marzec 2021 10:44

Žminj. Wakacje w mieście? W Chorwacji to możliwe!  Wyróżniony

Napisane przez Agnieszka Puszczewicz
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Proszę, wyobraźcie sobie pagórkowaty krajobraz serca Istrii. Bardzo malowniczy. Zielony. Cisza i spokój. Tylko 3500 mieszkańców, którzy żyją w sumie w 112 wioskach i posiadają aż 118 kaplic Proszę, wyobraźcie sobie pagórkowaty krajobraz serca Istrii. Bardzo malowniczy. Zielony. Cisza i spokój. Tylko 3500 mieszkańców, którzy żyją w sumie w 112 wioskach i posiadają aż 118 kaplic Wspólnota Turystyczna Żminja

Ostatnio zaprosiliśmy Was do Puli, stolicy regionu Istria, a dzisiaj chcę zaintrygować Was historią jednego z istryjskich miasteczek. Macie już pomysł co to za miejsce? Mam nadzieję, że mimo wszystko Was zaskoczę. 

Proszę, wyobraźcie sobie pagórkowaty krajobraz serca Istrii. Bardzo malowniczy. Zielony. Cisza i spokój. Tylko 3500 mieszkańców, którzy żyją w sumie w 112 wioskach i posiadają aż 118 kaplic. Najstarsza ma podobno 300 lat. Region z oryginalnymi przepisami na smakołyki, własną gwarą i obyczajami, charakterystycznym strojem ludowym, lokalnymi wierzeniami i muzyką. Są tam także oryginalne freski. 

TZ Zminj 1

To idealne miejsce, żeby porzucić samochód i przesiąść się na rower lub zdać na siłę własnych nóg i nadrobić zaległości w spacerowaniu. 

Odnajdźcie tą małą miejscowość, a w niej maleńki kościółek przycupnięty z boku kościoła parafialnego.  Z zewnątrz zupełnie niepozorny. Mały. Szary. Niespodzianka kryje się jednak w środku… To gotycka budowla z XV wieku z oryginalnymi i świetnie zachowanymi kolorowymi freskami. Do ich namalowania posłużyła tak zwana Biblia Pauperum (Biblia Ubogich) z czasów średniowiecznych. A miasteczko to nazywa się… Žminj. 

TZ Zminj 2
Smakołyki z serca Istrii

Żeby nie pomyśleli Państwo, że w miejscowości znajdują się tylko kościoły! Warto wybrać się na bezpłatne zwiedzanie z lokalną przewodniczką, która ubrana jest w piękny miejscowy strój ludowy i dumnie prezentuje replikę „žminjskiego rićina” – kolczyka, w którym chadzały w przeszłości miejscowe piękności. Usłyszycie o tym jak żyło i żyje się w mieście, o bogactwie zabytków starego miasta, studni, ulicy Štradi i przede wszystkim lokalnych pysznościach. 

TZ Zminj 3

Gotycki Kościół w Žminju

A tych w okolicy nie brakuje. Przez kiełbasy i sery, poprzez miody i oliwę z oliwek, po wina i ciasteczka. Smakosze znajdą tam swój mały raj. A wielbiciele filiżanki z aromatycznym czarnym napojem odkryją tajemnicę związku mieszkańców Žminja i kawy. 

Co odwiedzić w okolicy:

  • Labin z jego historią o Rašy i zabytkową kopalnią węgla kamiennego;
  • Rabac z uroczą plażą;
  • Park Krajobrazowy Učka, w którym możecie zapolować z aparatem na dzikie zwierzęta; 
  • Aleję Głagolicy między miejscowością Roč, a najmniejszym miastem świata – Hum.

TZ Zminj 4

Zdjęcia: Wspólnota Turystyczna Żminja

a