piątek, maj 10, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/10760.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/10760
czwartek, 06 grudzień 2012 12:52

Śladem elegancji i przepychu Wyróżniony

Napisane przez Ewa Ploplis Wasze Podróże
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Śladem elegancji i przepychu fot. Ewa Ploplis

W samym centrum Francji leży region zwany Doliną Loary. Słynie z najwspanialszych w Europie i na świecie zamków. Szacuje się, że jest ich ponad 300.

Część z nich znajduje się bezpośrednio nad samym brzegiem Loary - najdłuższej rzeki Francji. Pozostałe, są położone w regionie. Wszystkie określane są jedną nazwą „Zamki nad Loarą". Ale Dolina Loary to nie tylko zamki. To także piękne zabytkowe miasta, malownicze krajobrazy, wyśmienite jedzenie i wspaniała baza hotelowa.

Podróż, jaką dzisiaj chcę Państwu zaprezentować, jest zaplanowana tak, aby w stosunkowo niedługim czasie zwiedzić najwspanialsze zamki usytuowane stosunkowo niedaleko od siebie. Tak zorganizowana wycieczka nie zmęczy długimi przejazdami, pozwoli na dłuższy czas zwiedzania obiektów i będzie tańsza, jeśli zależy nam na oszczędności.

Zamki nad Loarą w większości powstały w okresie średniowiecza i renesansu. Najwięcej z nich wzniesiono w 6 francuskich departamentach: Eure-et-Loir, Loiret, Loire-et-Cher, Cher, Indre i Indre-et-Loire. Wszystkich, nie sposób jest odwiedzić podczas jednej podróży. Do najważniejszych, największych i najpiękniejszych, które warto poznać w pierwszej kolejności należą z pewnością zamki w: Chambord, Blois, Chenonceau, Amboise, Chaumont i Cheverny.

Zwiedzanie zamków nie jest męczące nawet jeśli podróżuje się z małymi dziećmi. Bogata baza noclegowa, mnóstwo kawiarni, restauracji i barków oraz liczne dodatkowe atrakcje i udogodnienia powodują, że podróż jest wielką przyjemnością nie tylko dla fanów zabytków, architektury, historii, sztuki, ale także dla tych, którzy wolą spędzać czas przy drinku, czy na łonie natury, a także dla dzieci. Gospodarze regionu i właściciele zadbali o turystów tak, aby każdy znalazł coś dla siebie, przy okazji pozostawił w regionie część swojego portfela i wywiózł wspaniałe wspomnienia i mnóstwo pamiątek.

Brama do Doliny Loary

W pierwszej kolejności warto odwiedzić Zamek w Blois. Jest to jeden z największych i najbardziej prestiżowych zamków w Dolinie Loary w pełni zasługujący na miano skarbu francuskiej architektury. Wybudowany z cegły i kamienia na wzgórzu na lewym brzegu Loary, w średniowiecznym miasteczku Blois, położonym ok.180 km od Paryża i ok. 65 km na północny wschód od Tours, stanowi wspaniały początek podróży. Jest to popularny punkt wyjścia dla wycieczek do pobliskich zamków: Chambord, odległego o ok. 20 km, Cheverny - ok. 15 km i Chaumont-sur-Loiree - ok. 18 km.
Górujący nad miastem zamek znajduje się ok. 600 m od jego centrum. Był rezydencją siedmiu królów i dziesięciu królowych. Wzniesiony przez hrabiego Blois i księcia Orleanu, rozbudowany przez króla Francji Ludwika XII, od XV do XVII w. był miejscem wielu intryg dworskich. Jego symbolem jest sztylet i trucizna. Rozegrało się w nim wiele dramatycznych wydarzeń z udziałem królów: Ludwika XII, Franciszka I i Henryka III. Właścicielem zamku był także Stanisław Leszczyński, który był zięciem króla Ludwika XV.

Wnętrze zamku jest przepiękne, a jego komnaty, są wspaniale zdobione. Charakterystycznym elementem dekoracji, występującym ponad 700 razy, jest salamandra z herbu Franciszka I. Zamek ma aż 440 pomieszczeń. Odwiedzając go, koniecznie należy zobaczyć wielką salę stanów generalnych, a także renesansową ośmioboczną klatkę schodową Franciszka I.
Zamek w Blois jest oficjalnym muzeum Francji, które w swoich zbiorach ma ponad 35 tys. eksponatów. Część kolekcji jest udostępniona dla zwiedzających w apartamentach królewskich, w skrzydle Franciszka I oraz w Muzeum Sztuk Pięknych, skrzydle Ludwika XII. W zamku znajduje się także Muzeum Archeologiczne, a także Narodowe Centrum Sztuki Magicznej. Organizowane są pokazy magii oraz wystawy zegarów. W okresie letnim, dziedziniec zamku ożywa dzięki pokazom walk szermierczych. Unikalne przedstawienie łączy w sobie teatr oraz dawną muzykę. Od kwietnia do końca września, wieczorem na zamku odbywają się przedstawienia w stylu światło i dźwięk.

Z zamkowego tarasu rozpościera się wspaniała panorama miasta. Ono także zasługuje na uwagę, w szczególności jego starówka. Jest to miejsce malownicze, przesiąknięte historią. Zabytkowe kręte uliczki, stare schody, kawiarenki, bary i sklepy zapraszają do ich odwiedzenia. Blois oferuje turystom hotele o różnym standardzie i w różnych cenach. Można tu znaleźć tanie pokoje, a także luksusowe apartamenty w wysokiej klasy hotelach. W sezonie wakacyjnym lepiej wcześniej zarezerwować nocleg, bo może się okazać, że w samym mieście nie będzie wolnych miejsc.

Koronkowa perła

Niespełna pół godziny drogi od Blois, w departamencie Loir-et-Cher docieramy do największego zamku wzniesionego nad Loarą. Zamek w Chambord, zwany również „koronkową perłą" to jedno z największych dzieł architektury okresu Renesansu. Jest jednym z najwspanialszych i najlepiej rozpoznawalnym spośród wszystkich zamków nad Loarą. Usytuowany w lasach nad rzeką Cossoną, zbudowany w latach 1519-1547, początkowo miał być tylko rezydencją na polowania króla Franciszka I. Stał się jednak największym zamkiem w okolicy, mającym: 156 metrów długości, 56 metrów szerokości, 426 pomieszczeń, 6 wielkich wież, 77 klatek schodowych, 282 kominki i olbrzymi park. Widok zapiera dech w piersi. To monumentalna i finezyjna budowla ze wspaniałą galerią okien, okienek, wysokich wieżyczek i ozdobnych kominów.

Najciekawszym elementem zamku i bezprecedensowym osiągnięciem architektonicznym są podwójne schody spiralne. Ich dwa biegi kryją niespodziankę. Dwie osoby mogą wejść i zejść po nich, nigdy nie spotykając się, choć mogą się widzieć. Autorem słynnych schodów i możliwe, że wstępnego projektu zamku był sam Leonardo da Vinci, który zmarł na parę miesięcy przed rozpoczęciem budowy.

W posiadłości Chambord można spędzić cały dzień. Po zwiedzaniu pomieszczeń wewnątrz zamku w otaczającym go ogrodzie znajdziemy także mnóstwo atrakcji. Można popływać wynajętą łódką, przejechać się powozem lub pojazdami zbudowanymi na bazie roweru, pospacerować po rozległym terenie lub po prostu spędzić czas na łonie natury, piknikując na trawie.

Od czerwca do września warto w zamku pozostać do wieczora, gdyż w tym czasie co wieczór można obejrzeć tam nocne, świetlne widowisko w stylu światło i dźwięk. Jest to pełen specyficznej atmosfery spektakl.

{gallery}10760{/gallery}

Zamek dam

Kolejnym miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć podróżując po Dolinie Loary jest słynny renesansowy Zamek w Chenonceau. Położony jest on na południowy-wschód od Tours, w regionie Centre, w departamencie Indre-et-Loire. Obecnie Chenonceau jest, zaraz po Wersalu, najbardziej obleganym przez turystów zamkiem francuskim. Co roku odwiedza go ok. 1 mln turystów. To niewątpliwie najpiękniej położony zamek w dolinie Loary, z mnóstwem miejsc wartych zwiedzenia. Jego cechą charakterystyczną jest to, że został wzniesiony na moście nad rzeką Cher. Nadal obecny jest w nim romantyczny klimat. Piękne bukiety świeżych kwiatów można zobaczyć w każdej komnacie i w korytarzach, a suszone pachnące zioła w kuchni. Komnaty pałacowe są dobrze zachowane i bogato wyposażone. Na ścianach można obejrzeć obrazy m.in. Rubensa. Na szczególną uwagę zasługują: galeria z pięknym widokiem na rzekę (która płynie pod nią) kaplica zamkowa, komnaty: Diany de Poitiers, Katarzyny Medycejskiej, Ludwika XIV, Franciszka I, pięciu królów, czarna komnata Ludwiki Lotaryńskiej oraz piękne ogrody: Diany de Poitiers i Katarzyny Medycejskiej. Atrakcją zamku jest możliwość zobaczenia pałacowej kuchni z pełnym wyposażeniem, do której zaopatrzenie można było dostarczać rzeką, łodziami.

Na terenach zamkowych można zobaczyć także XVI wieczną fermę z warsztatem kwiaciarskim i ogród warzywny, a także labirynt znajdujący się na polanie 70 ha parku. Miłośnicy spacerów na łonie natury mogą spędzać tam i w parku–lesie całe godziny nie martwiąc się o posiłek. Restauracja zamkowa L'orangerie oferuje wyrafinowana kuchnię dla smakoszy. Mniej wybrednym i tym, o „mniej zasobnych portfelach" zamek oferuje tanie restauracyjki i budki z „szybkimi daniami", a także herbaciarnię no i oczywiście sklepy z pamiątkami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

XVI- wieczny Zamek w Chenonceau, jest także zwany „zamkiem dam", gdyż właścicielkami pałacu były głównie kobiety. Swój wspaniały wygląd zawdzięcza głównie: Catherinie Briconnet, Dianie de Poitiers i Katarzynie Medycejskiej. Warto dodać, że na zamku bywali m.in. Wolter, Monteskiusz i J. J. Rousseau. Obecnie zamek jest własnością potomków właściciela fabryki czekolady H. Moniera, który kupił go w 1913 r.

Warownia nad urwiskiem

Miejscem, godnym odwiedzenia jest także Zamek Chaumont, położony w departamencie Loir-et-Cher w miejscowości Chaumont-sur-Loire. Zamek stoi na górze, nad urwiskiem, bezpośrednio na Loarą. Ma wygląd warowni. Można się do niego dostać dwoma drogami. Od strony Loary i urwiska pnie się ku górze dość stroma droga. Można też dojechać do niego samochodem, od przeciwnej strony. Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią lub nie mogą długo wędrować drogą pnącą się ku górze.

W porównaniu do wcześniej opisanych zamków Chaumont jest mniejszy, ale nie mniej wspaniały. Jest pełen osobliwego uroku, przepięknie położony, a z jego dziedzińca, na skarpie, rozciąga się zachwycający widok na Loarę i pobliskie okolice.

Zamek, który możemy dzisiaj zwiedzać, został wybudowany w latach 1465-1475. Był budowany przez trzy pokolenia i wielokrotnie zmieniał właścicieli. W 1938 r. wykupiło go państwo i po odnowieniu i umeblowaniu udostępniło zwiedzającym. Obecnie Chaumont posiada status muzeum. Słynie przede wszystkim ze stajni i pięknych ogrodów. Co roku od czerwca, aż do października jest miejscem, gdzie odbywa się wielki festiwal ogrodów. W tym czasie do zamku zjeżdżają najwięksi projektanci ogrodów zamkowych, którzy rywalizują między sobą o najlepszy projekt ogrodu w stylu angielskim. Jest na co popatrzeć. Tak pięknych i zaprojektowanych z wyjątkowym smakiem ogrodów nie widziałam w żadnym innym miejscu na świecie.

W posiadłości jest także słynna powozownia. Latem, dodatkową atrakcją dla zwiedzających są przejażdżki powozami po parku.

Kolos górujący nad miastem

Kolejnym przystankiem w podróży jest miasteczko Ambois. Potężny górujący nad miastem średniowieczny Zamek Amboise widać z daleka. To kolejny zamek położony bezpośrednio nad Loarą. Warto zatrzymać się na moście bowiem rozpościera się z niego wspaniała panorama zamku i miasta.

Królewski Zamek w Ambois, który obecnie jest muzeum odwiedzanym tłumnie przez turystów, to znamienity symbol historii Francji. Stanowił rezydencję: Ludwika XI, Karola VIII oraz Franciszka I.
Dzięki tej wspaniałej budowli i turystom rozkwita i dobrze prosperuje całe miasteczko. U podnóża zamku, głównie w małych uliczkach tuż pod jego murami, świetnie prosperują liczne restauracyjki i restauracje, bary, kawiarnie i kawiarenki oraz sklepy z pamiątkami. Można tu zjeść elegancki obiad lub po prostu pizzę i odpocząć. Niestety nie od ulicznego zgiełku, bowiem w okresie wakacyjnym podzamcze tętni życiem.

W zamku znajduje się wspaniała kolekcja mebli z epoki gotyckiej. Szczególnie warto zwiedzić komnaty i apartamenty w budynku Logis du Roi, jak również XIX-wieczne apartamenty króla Ludwika Filipa, a także piękną i potężną wieżę Tour de Minimes. Warto wspomnieć, bo jest to ciekawostką i nie każdy o tym wie, że w Amblois mieszkał Leonardo da Vinci, który został pochowany na zamku w kaplicy św. Huberta.

Zamek jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. Można z niego podziwiać wspaniały widok na Loarę. Zwiedzający mogą otrzymać informator w języku polskim. Jest także dostępny „elektroniczny przewodnik" w kilku językach. Najzamożniejsi mogą wybrać się do niego drogą powietrzną, gdyż jest w nim lądowisko dla śmigłowców.

Dla zwolenników polowań

Pisząc o najwspanialszych zamkach nad Loarą nie sposób nie wspomnieć o Zamku Cheverny. Miejscowość Cheverny jest położona na południowy-zachód od Orleanu, w departamencie Loir-et-Cher. Zamek, został wybudowany w XVII w. i do dziś zachował swój wygląd z tamtej epoki. Jest wart szczególnej uwagi, gdyż jest jednym z najwspanialej umeblowanych zamków regionu. Można w nim zobaczyć najwykwintniejsze wyposażenie minionych czasów: meble, łoża z baldachimami, tkaniny dekoracyjne, obrazy, gzymsy nad kominkami, parkiety czy malowane sufity. Zamek jest także słynny z organizowanych do dziś polowań. Zwiedzający posiadłość mogą zobaczyć psiarnię, liczącą ok. 100 psów i Salę Trofeów z ok. 2 tys. poroży.

Od ponad 600 lat zamek należy do rodziny Hurault. W 1922 r. został udostępniony zwiedzającym przez prywatnego właściciela. Był to pierwszy taki przypadek we Francji.

{jumi [*28]}

a