wtorek, maj 24, 2022
Follow Us
wtorek, 22 grudzień 2020 08:43

"Eco" Żabka – podróż w przyszłość Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Kiedyś aby jakieś pomieszczenie nazwać sklepem wystarczyło mieć ladę, wagę no i oczywiście towar na sprzedaż Kiedyś aby jakieś pomieszczenie nazwać sklepem wystarczyło mieć ladę, wagę no i oczywiście towar na sprzedaż mat.pras

Kiedyś aby jakieś pomieszczenie nazwać sklepem wystarczyło mieć ladę, wagę no i oczywiście towar na sprzedaż. Od tego czasu handel przeszedł gigantyczną ewolucję. Sklepy są nie tylko branżowe, ale posiadają też swoje formaty. Mają strategie, franczyzy, kampanie reklamowe, systemy logistyczne, łańcuchy dostaw itd. Handel przeszedł gigantyczną ewolucję.

Mam wrażenie, że tylko klienci się nie zmienili. Może wzrosły ich wymagania? Jednak idea, że przychodzą do sklepu aby nabyć określone towary pozostała ta sama. Handlowcy prześcigają się jednak w pomysłach jak ich przyciągnąć właśnie do konkretnego obiektu. Skok rewolucyjny wykonała sieć Żabka, która otworzyła obiekt sklepowy nowej generacji.

Informacja o „eco” Żabce była tak ciekawa, że skłoniła mnie do wyjazdu na daleką Białołękę w Warszawie na ul. Lewandów 46 H czyli przejechania 25 kilometrów! Ile po drodze minąłem innych sklepów sieci Żabka nie zliczę. Tym bardziej nie policzę ile w ogóle sklepów minąłem. Cóż. Zostałem naprawdę zaintrygowany!

Sklep Żabka nowego formatu wykorzystuje w 100 proc. energię odnawialną. Jest to samodzielny pawilon na warszawskiej Białołęce. Poza funkcją sklepową stanowi laboratorium rozwiązań, które mają być zastosowane także w innych sklepach tej sieci.

Już przed wejściem do Żabki jest inaczej. Po pierwsze na parkingu są stanowiska EKOmat do ładowania aut elektrycznych. Przed sklepem czeka solarna półka do bezprzewodowego ładowania smartfonów. Przed budynkiem znajduje się także automat do segregacji plastikowych butelek. Na zewnątrz zastosowano antysmogową kostkę brukową, która posiada fotokatalityczną powierzchnię składającą się z nanocząsteczek dwutlenku tytanu. Jedna ze ścian sklepu z zewnątrz jest „obłożona” wertykalną łąką, składającą się z roślin pochłaniających kurz i smog.

a