piątek, maj 10, 2024
Follow Us
poniedziałek, 25 marzec 2019 16:08

Polacy chcą więcej Państwa w gospodarce

Napisane przez Redakcja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polacy chcą więcej Państwa w gospodarce fot. Newseria.pl

Jest wiele nowych ról państwa, w tym mniej namacalnych, które wzrastają wraz z rozwojem społeczno-ekonomicznym. Przykładowo: stabilność sektora finansowego, ład przestrzenny, ochrona środowiska. - dodał Stanisław Kluza z Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

Państwo powinno zwiększyć swoją rolę w rozwoju gospodarki w Polsce, więcej wsparcia dla przedsiębiorców, lepsze prawo, stymulacja gospodarki – stwierdzili eksperci podczas debaty zorganizowanej przez Instytut "Quant Tank". W trakcie dyskusji zastanawiano się jak bardzo przedstawiciele państwa powinni ingerować w gospodarkę. Zwrócono uwagę na to jakie oczekiwania mają obywatele i jakie aktualnie są prowadzone działania.

Z badań CBOS wynika, że w Polsce ponad połowa badanych opowiada się za aktywną rolą państwa w gospodarce, ale mało kto wspomina o jaką rolę chodzi; a Polacy mają na myśli przede wszystkim wspieranie przedsiębiorczości, przeciwdziałanie bezrobociu, stwarzanie dobrych ram prawnych dla funkcjonowania gospodarki, czy dbanie o rozwój gospodarczy i finanse publiczne.

Dlatego kluczowe jest zadanie sobie pytanie nie „czy” ale „jaką” rolę powinno państwo odgrywać – z punktu oczekiwań obywateli ale też z punktu widzenia rozwoju społeczno-gospodarczego. - podkreślił Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS i były minister finansów.

Szczególnie chciałbym zaakcentować rolę państwa w obszarze dóbr publicznych. Na państwie spoczywa obowiązek ich identyfikacji, wyceny oraz podnoszenia ich wartości. Tradycyjnie takie dobra to np. edukacja, opieka zdrowotna, bezpieczeństwo, obronność, infrastruktura, ... i wiele innych. Jest jednak wiele nowych ról państwa (w tym mniej namacalnych), które wzrastają wraz z rozwojem społeczno-ekonomicznym. Przykładowo: stabilność sektora finansowego, ład przestrzenny, ochrona środowiska. - dodał Stanisław Kluza z Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

Bezpieczeństwo kluczowe

Uczestnicy byli zgodni, że państwo konkretnymi regulacjami prawnymi i odpowiednimi działaniami powinno zapewnić bezpieczeństwo przedsiębiorcom oraz innym podmiotom gospodarczym.

Jedną z ról państwa w gospodarce rynkowej to ochronienie rynku przed samym sobą.

Im bardziej go się pozostawia bez odpowiedniego regulatora, tym bardziej narastają negatywne procesy, które zagrażają jego istnieniu. Narastająca rola państwa w gospodarce jest też charakterystyką naszych czasów. Regulacje powinny sprzyjać zrównoważonemu rozwojowi. - uważa Grzegorz W. Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego.

Państwo winno ustanawiać reguły gry na rynku, uwzględniające interes strategiczny kraju, jak również zapewniać podstawową infrastrukturę przesyłową i komunikacyjną. Celem nadrzędnym jest zapewnienie równych warunków działania podmiotom prywatnym – dostawcom dóbr i usług. Istnieje oczywiście grupa usług nazywanych publicznymi, których organizatorem i regulatorem również jest Państwo, ale niekoniecznie musi wypełniać rolę ich wykonawcy. - mówił Wojciech Warski z Business Centre Club.

a