niedziela, maj 05, 2024
Follow Us
czwartek, 28 lipiec 2011 08:16

Takie same prawa dla imigrantów

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Takie same prawa dla imigrantów www.sxc.hu

Komisja Europejska opublikowała 20 lipca 2011 r. komunikat dotyczący Europejskiej Agendy na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich.

{jumi [*4]}Zawarte w dokumencie rekomendacje dla państw członkowskich UE prezentują korzyści gospodarcze, społeczne i kulturalne wynikające z migracji w Europie. Przedstawiony program kładzie nacisk na zapewnienie pełnego uczestnictwa migrantów we wszystkich aspektach życia społecznego, podkreśla również kluczową rolę władz lokalnych - stwierdza w komunikacie Caritas Polska. W Polsce kwestie dotyczące polityki imigracyjnej będą omawiane w październiku br. podczas konferencji nt. „Wspólnej polityki integracji: zapobieganie wykluczaniu imigrantów w UE”. Za główny cel procesu integracji Komisja uznała zapewnienie migrantom takich samych praw i obowiązków jak obywatelom UE. Dyskryminacja oraz nieuznawanie wykształcenia i doświadczenia zawodowego zdobytego poza UE to niektóre przeszkody, które narażają migrantów na ryzyko braku zatrudnienia. Autorzy dokumentu opublikowanego przez Komisję Europejską zwrócili uwagę na pozytywny aspekt różnorodności, jaką zapewnia dobrze zarządzana migracja, która może stanowić przewagę konkurencyjną i być źródłem dynamiki dla gospodarek europejskich. Jeśli UE chce zrealizować cel zakładający osiągnięcie do 2020 r. zatrudnienia na poziomie 75 proc., niezbędne jest usunięcie przeszkód utrudniających migrantom dostęp do miejsc pracy.

Ponadto w programie podkreślono, że proces integracji musi rozpoczynać się tam, gdzie ludzie spotykają się na co dzień (praca, szkoła, miejsca publiczne itp.). Środki umacniające uczestnictwo w życiu demokratycznym powinny obejmować szkolenia, ułatwienie migrantom głosowania w wyborach lokalnych, tworzenie lokalnych, regionalnych i krajowych organów konsultacyjnych, a także sprzyjanie przedsiębiorczości, kreatywności i innowacyjności. W komunikacie Komisji Europejskiej przedstawionych jest wiele rekomendacji dla różnego rodzaju aktorów polityki integracyjnej, przede wszystkim dla państw członkowskich. Za istotne dla Polski należy uznać – postulowane przez Caritas Polska np. w publikacjach z serii Laboratoria integracji – wprowadzenie kursów orientacji społecznej dla nowo przybyłych migrantów czy udostępnienie im możliwości nauki języka kraju przyjmującego. To ostatnie jest szczególnie istotne ze względu na projektowane wprowadzenie w Polsce kryterium znajomości języka przy ubieganiu się o zezwolenie na osiedlenie się – dodaje dr Mikołaj Pawlak, Kierownik Grupy Badawczej w Caritas Polska.

{jumi [*9]}

a