środa, grudzień 06, 2023
Follow Us
poniedziałek, 30 październik 2023 20:00

Nowa bomba atomowa 24 razy potężniejsza od tej w Hiroszimie Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Amerykański Departament Obrony ogłosił, że zamierza stworzyć bombę atomową, która będzie 24 razy silniejsza niż bomba zrzucona na Hiroszimę podczas II wojny światowej.

Bomba będzie miała oznaczenie B61-13 i będzie miała moc 360 kiloton. Pentagon twierdzi, że nowa bomba jest potrzebna do odstraszania i reagowania na rosnące zagrożenia ze strony potencjalnych przeciwników, takich jak Rosja, która może wycofać się z traktatu o zakazie prób jądrowych.

„Dzisiejsze oświadczenie odzwierciedla zmieniające się środowisko bezpieczeństwa i rosnące zagrożenia ze strony potencjalnych przeciwników” – powiedział w komunikacie zastępca sekretarza obrony ds. polityki kosmicznej John Plumb. „Stany Zjednoczone mają obowiązek w dalszym ciągu oceniać i udostępniać zdolności, których potrzebujemy, aby wiarygodnie odstraszać ataki strategiczne i, jeśli to konieczne, reagować na nie, a także zapewniać bezpieczeństwo naszych sojuszników”.

 Nowoczesne funkcje:

Bomba będzie wyposażona w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, zabezpieczenia i celności. Będzie też dostarczana przez współczesne samoloty, takie jak F-16. Bomba nie zwiększy liczby broni jądrowej w amerykańskim arsenał, tylko zastąpi niektóre z istniejących bomb B61-7.

Eksperymenty jądrowe:

Pentagon ogłosił swoje plany po tym, jak USA przeprowadziły eksperyment z wysokoenergetycznym materiałem wybuchowym na poligonie jądrowym w Nevadzie. Eksperyment miał na celu rozwój nowej technologii do wykrywania podziemnych prób jądrowych. Eksperymenty te mają pomóc w ograniczeniu globalnych zagrożeń jądrowych.

a