piątek, maj 10, 2024
Follow Us
czwartek, 12 maj 2016 00:00

Noc Muzeów w Koperniku Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Świecące cukierki, robotyczny pokaz mody i blask gwiazd - to tylko niektóre atrakcje Nocy Muzeów w Centrum Nauki Kopernik - 14 maja 2016. Poznamy organizmy emitujące światło, zmienimy pracownię robotyczną w showroom, poznamy kosmicznych prezenterów planetarium. Dostępny będzie cały Kopernik.

Atrakcje będą czekały także przed budynkiem. Na specjalnie ustawionej scenie prezentowane będą pokazy naukowe. Przekłujemy balony z wodą i sfilmujemy je szybkostrzelną kamerą. Jeśli pogoda dopisze, spojrzymy też w niebo przez teleskop.

Spotykamy się w sobotę 14 maja 2016 w godz. 20.00 – 2.00 (ostatnie wejście o 1.00 w nocy). Podczas Nocy Muzeów parking przy Koperniku będzie czynny do 02.30.

Atrakcje przed budynkiem

Kamera szybkostrzelna Phantom Miro M310 potrafi rejestrować 3 600 obrazów w rozdzielczości HD w ciągu sekundy. Co warto nagrać taką kamerą? Zjawiska, które zachodzą bardzo szybko. Nie jesteśmy w stanie zauważyć gołym okiem momentu pęknięcia balona czy złapania dłonią spadającej rzeczy. Dzięki kamerze zobaczymy wiele codziennych zjawisk w zupełnie nowej odsłonie.

Eksperymentalne hity - Spróbuj się rozwiązać, posłuchaj kosmicznej sprężyny, stwórz figurę niemożliwą! Poznaj najpopularniejsze eksperymenty Kopernika.

Pokazy naukowe - Stworzymy wielką orkiestrę, będziemy przesuwać środek ciężkości i łapać podstępny mózg na gorącym uczynku.

Obserwacje nieba - Jeśli niebo będzie bezchmurne, zapraszamy na teleskopowe obserwacje wiosennych gwiazdozbiorów oraz planet. Przy dobrych warunkach pogodowych można zobaczyć Wenus, Jowisza i Saturna - godz. 21.00-23.30, Park Odkrywców przed planetarium Niebo Kopernika

Pracownia robotyczna - Świecące kolczyki i migające ubrania – otwieramy robotyczny showroom. Obejrzymy w nim nietypową odzież i dodatki. Dowiemy się też, jak samodzielnie wykonać rozbłyskujący w rytm muzyki dres.
Na koniec sprawdzimy, czy roboty mogą już nas zastąpić. Nie tylko na wybiegu.

Laboratorium fizyczne - Dzięki kamerze termowizyjnej przekonamy się, że jesteśmy chodzącymi żarówkami. Świat widziany oczami takiej kamery da nam nowe spojrzenie na zachodzące wokół procesy termiczne.

Laboratorium biologiczne - Noc rozświetlą nam bakterie, glony i inne organizmy zdolne do bioluminescencji. Bo świecić potrafią nie tylko świetliki, ale i inne owady, a także ryby oraz wiele roślin. Zobaczymy również bakterie, które do świecenia zostały zmuszone.

Laboratorium chemiczne - Odkryjcie z nami różne chemiczne światełka, poznajcie tajemnice kolorów fajerwerków i sprawdźcie, co kryją w sobie świecące cukierki.

Planetarium - 16 tysięcy watów z głośników, trzytonowy sferyczny ekran, a na nim aż 16 milionów gwiazd! Sprawdzimy, co aktualnie widać na niebie i polecimy w kosmos. Docelowe miejsce wybierzemy wspólnie, a planetaryjni nawigatorzy bezpiecznie nas w nie przeniosą -  w godz. 20.30-01.30. Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie planetarium w dniu imprezy, od godz. 10.30 Jedna osoba może pobrać maksymalnie 4 bilety.
Więcej na: http://www.kopernik.org.pl.

a