sobota, maj 11, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/21578.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/21578
poniedziałek, 20 lipiec 2015 13:03

Święto końca Ramadanu w Warszawie Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Święto końca Ramadanu w Warszawie Fot.: Grzegorz Micuła

Zakończył się Ramadan. Muzułmanie na całym świecie obchodzą Id al-Fitr, trzydniowe, radosne święto, rozpoczynające kolejny miesiąc w ich kalendarzu – Szawwal.

Święto to zwane po indonezyjsku Idul Fitri bądź Lebaran a po polsku Ramadan Bajram to jedna z dwóch najważniejszych w roku religijnym uroczystości muzułmańskich. Nazywane też Świętem Zakończenia Postu, jest czasem odpoczynku, spotkań w gronie bliskich i przyjaciół po miesiącu Ramadan, w którym wiernych od wschodu do zachodu słońca obowiązywał m.in. zakaz jedzenia, picia, palenia czy uprawiania seksu. Id-al-Fitr oznacza koniec Ramadanu, wielu muzułmanów uczestniczy w zbiorowych modlitwach, słucha kazań i daje zakat al-Fitr - jałmużnę w postaci pożywienia.

Główne obchody organizowane są w Mekce, świętym mieście islamu. Zgodnie z tradycją, muzułmanie rano, po lekkim śniadaniu odwiedzają meczet na modlitwę. Potem spotykają się z rodziną i bliskimi, a dzieci dostają prezenty. W większości krajów muzułmańskich trzy dni Id al-Fitr są wolne od pracy.

Islam wyznaje ponad miliard osób na całym świecie. W Indonezji, najludniejszym państwie muzułmańskim świata, tłumy wiernych udały się w rano do meczetów w nowych, odświętnych ubraniach. Po ulicach Dżakarty krążyły samochody, z których rozdawano biednym koperty z pieniędzmi, ponieważ Id al-Fitr to święto m.in. dobroczynności i przebaczenia. Gówne uroczystości z tej okazji zorganizowano w kompleksie Al Azhar, w Dżakarcie.

W Warszawie Ramadan Bajram obchodzony był m.in. w rezydencji Ambasadora Indonezji w Polsce JE Petera F. Gonthy. Przybyło wielu zaproszonych gości, nie tylko muzułmanów! Podawane były m.in. ryżowe ciasteczka lontong, krakersy krewetkowe, opor ayam – gulasz z kurczaka w sosie kokosowym, sayur labu siam – zupa warzywna, telur goreng balado – jajka na twardo w sosie chili oraz inne pyszne indonezyjskie potrawy a także owoce i słodycze.

{gallery}21578{/gallery}

Poprzedzający święto Id al-Fitr Ramadan przypada zawsze na dziewiąty miesiąc muzułmańskiego kalendarza księżycowego. Dla wyznawców isdlamu jest święty, gdyż w tym miesiącu rozpoczęło się objawianie Koranu – archanioł Gabriel ukazał się Mahometowi, przekazując kilka wersów przyszłej świętej księgi islamu.
Rok muzułmański jest krótszy od roku w kalendarzu gregoriańskim o mniej więcej 11 dni i dlatego muzułmańskie święta ulegają ciągłym przesunięciom w tym kalendarzu.

a